پنج شنبه / ۱۷ مهر ۱۳۹۹ / ۲۱:۲۲
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۶۲۸
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

توصیه مقام معظم رهبری در توسعه سواحل مکران در حال تحقق است

(پنج شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹) ۲۱:۲۲
استاندار سیستان و بلوچستان در جریان بازدید از مجتمع کشت و صنعت مکران و در حاشیه مراسم کلنگ زنی سایت پرورش و تکثیر لارو میگو این مجموعه که با حضور سردار رستم قاسمی مشاور عالی و اقتصادی فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی نگاه ویژه‌ای به پیشرفت،آبادانی و توسعه سواحل مکران دارند که می‌توان گفت کم‌کم شاهد تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در این باره هستیم.

احمدعلی موهبتی با نگاهی اجمالی به مجتمع کشت و صنعت مکران بعنوان یکی از طرحهای پیشران توسعه اظهار داشت: راهبردهای توسعه منطقه ساحلی مکران با اولویت ترویج و تقویت الگو و فعالیتهای دریا محور مبتنی بر اقتصاد آبی می باشد.

وی با اشاره به اینکه این پروژه از نظر راهبردی توسعه منطقه مکران و تاکیدات مقام معظم رهبری بر اساس اصول توسعه دریامحور مبتنی بر ساحل و فراساحلی استوار می باشد؛ ادامه داد: با بهره‌برداری فازهای مختلف این مجموعه یقینا ضمن تولید ارزش افزوده و نگاه اقتصادی برای سرمایه‌گزاران؛ شاهد ایجاد شغل در منطقه خواهیم بود. در حال به منظور ایجاد اشتغال در منطقه و استفاده از تخصص نیروی محلی حدود ۵۰۰نفر نیروی کار مشغول فعالیت می باشد.

استاندار ضمن بیان اینکه در اجرای طرحهای کلان می بایست تناسب کالبدی با ویژگی های زمین شناختی برقرار باشد افزودند:در مطالعات و بررسی این پروژه توان و ظرفیت برد محیط زیستی و لایه های ساحلی و سرزمینی متناسب محیط در نظر گرفته شده است.

موهبتی با بیان بخشی از اولویت های کشاورزی مبتنی بر اقلیم توسعه سواحل مکران و از طرفی محدودیت منابع آبی در کشور هدایت فعالیتهای کشاورزی به سمت صنعتی و استفاده از منابع آب شور برای توان بخشی ساحلِ مبتنی بر پرورش گونه های گیاهی شورپسند مقاوم به نمک،ماهی و میگو با بهره برداری از منابع آبی در دسترس را مورد تاکید قرارداده و خاطر نشان کرد:بدین منظور برای استحصال آب دریا جهت استفاده در بخش های مختلف کشاورزی و آشامیدنی آب شیرین کن مجموعه در حال احداث می باشد.

وی با ذکر این مطلب که اجرای این پروژه در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه سواحل مکران در حال اجرا می باشد بیان داشتند: بهره‌برداری فازهای مختلف می تواند چهره توسعه محور منطقه را موجب گردد.

استاندار با بیان اینکه برای‌ جهش تولید باید از افزایش تولید در معنای سنتی عبور کرد و با رفع تنگناهای موجود، جهش در ارزش‌افزوده ایجاد نمود و در شرایط فعلی تحقق این مهم مستلزم تغییر نگاه اقتصادی می باشد اظهار داشتند: فاز تولید نهال ارقام گیاهان و درختان مختلف در این مجموعه در همین راستا و تغییر کشت از سنتی به صنعتی و بازدهی بالا بهره برداری و آمادگی تامین نهال برای کشاورزان منطقه را داشته که به رونق تولید نیز کمک و قطعاً در بالا رفتن مقدار صادرات کشور نیز سهیم خواهد بود.

تعداد بازدید : ۲۴۶
(پنج شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹) ۲۱:۲۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید