سه شنبه / ۱۵ مهر ۱۳۹۹ / ۱۰:۴۶
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۶۲۷
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

سفر قریب الوقوع رییس قوه مقننه به سیستان و بلوچستان

در دیدار احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان با محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، روند توسعه استان مورد بررسی و گفتگو قرار گرفت.

(سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹) ۱۰:۴۶
به گزارش روابط عمومی استانداری؛ احمدعلی موهبتی در این دیدار با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان در کانون توجه مسوولان بخش‌های مختلف کشور است گفت: با توجه به اسناد بالا دستی استان از جمله مطالعات توسعه محور شرق، سند توسعه سواحل مکران و سند آمایش استان، طرح توسعه استان در مسیر مناسب قرار گرفته و از لحاظ علمی و فنی و مبتنی بر الگوی ارایه شده در اسناد مزبور پیش می رود.

وی با اشاره به برخی پروژه‌های بزرگ از جمله طرح ۴۶‌هزار هکتاری شبکه آبیاری کشاورزی اراضی سیستان، توسعه بنادر استان، توسعه منطقه آزاد چابهار، راه‌آهن چابهار- زابل- مشهد، بزرگراه چابهار- زاهدان- مشهد، فرودگاه بین المللی چابهار، توسعه بازارچه ها و مرزهای رسمی، طرح های مختلف در حوزه آب و شبکه های آبرسانی، گاز و ترانزیت، ساماندهی حاشیه‌نشینی و ساخت حدود ۷۰هزار واحد مسکونی برای مردم استان، آن ها را متضمن افق روشن و اثرگذار در توسعه ملی پایدار کشور و گام شتابان در رسیدن استان به میانگین شاخص های برخورداری و رفاه توصیف کرد.

استاندار با اشاره به مشکلات پیش آمده اخیر در خصوص فرودگاه چابهار گفت: این پروژه ها در راستای رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در خصوص توسعه سواحل مکران در دستور کار دولت و نظام است و نگرش بخشی نسبت به آنها را مغایر منافع و مصالح ملی خواند.

موهبتی گفت: تمام طرح ها و برنامه‌های توسعه در استان مستند و مبتنی بر رهنمودها و یافته ها و الگوهای ارایه شده در مطالعات و اسناد فرادستی استان از جمله سند توسعه سواحل مکران و سند آمایش استان اجرا می شود و هیچ نگرش و سلیقه بخشی و گروهی در آن راه نیافته است.

فداحسین مالکی یکی از نمایندگان مردم زاهدان و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که در این دیدار حضور داشت؛ با اشاره به اینکه نگرش بین المللی به چابهار به عنوان مهم‌ترین معبر تجاری حوزه اقیانوس هند و آسیای مرکزی است و باید از این ظرفیت و فرصت استثنایی بهترین بهره‌برداری را داشته باشیم گفت: به پروژه‌های توسعه استان و زیرساخت های کلان نباید نگاه بخشی و دستگاهی داشته باشیم .

مالکی گفت: نگرش بخشی و دستگاهی، فرصت سوزی بزرگی نسبت به ظرفیت‌های توسعه فراروی کشور است.

وی با بیان اینکه امروز به توسعه سواحل مکران باید به عنوان یک برنامه کلان ملی نگریسته شود خواستار توجه بیش تر مجلس به موضوع شد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نگرش های بخشی با ایجاد تاخیردر روند توسعه، موجب می‌شود فرصت مناسب برای رقبای ایران فراهم شود.

مالکی تاکید کرد: باید با کارشناسی و همدلی موارد ابهام و اختلاف، رفع و روند توسعه را شتاب بیش تری بدهیم.

در این دیدار موهبتی استاندار و مالکی نماینده مردم زاهدان، مجددا از رییس مجلس شورای اسلامی برای سفر به سیستان و بلوچستان دعوت کردند.

رییس مجلس شورای اسلامی نیز، اقدامات انجام شده و در دست انجام را موجب تحول اساسی در این استان توصیف کرد.

محمدباقر قالیباف با بیان علاقه اش به سیستان و بلوچستان گفت: قطعاً در برنامه پنج‌ساله هفتم توجه جدی به این استان خواهیم داشت و استان باید به سطح میانگین‌های توسعه‌ای کشور برسد.

وی با تاکید بر اینکه کار کارشناسی لازم انجام و نیازها و اولویت ها مشخص و اعلام شود تا در برنامه منظور شوند، گفت: برای شکوفایی استان و کشور باید زیرساخت های لازم توسعه در سیستان و بلوچستان فراهم شود و مجلس اهتمام لازم به این مهم دارد.

رییس قوه مقننه با اشاره به مشکلات پیش آمده اخیر در خصوص فرودگاه چابهار، گفت: همه باید به توسعه منطقه به عنوان سیاست های نظام، نگاه هم افزایی داشته باشیم و در جهت پیشبرد امور کمک کنیم.

قالیباف با ابراز اشتیاق به دیدار مردم استان سیستان و بلوچستان، از سفر قریب الوقوع خویش به این استان خبر داد.
تعداد بازدید : ۲۳۸
(سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹) ۱۰:۴۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید