یکشنبه / ۱۳ مهر ۱۳۹۹ / ۲۰:۴۱
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۶۲۲
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

چرایی کمبود سیلندر گاز در سیستان و بلوچستان از زبان معاون استاندار

سیستان‌وبلوچستان، آخرین استانی است که گاز شهری به آن رسید. هم‌اکنون به جز بخش‌های اندکی از ایرانشهر، زاهدان، زابل، بم‌پور و محمدان، بقیه اهالی، مشترک سلیندر گاز مایع هستند و به همین دلیل کمبود گاز در این منطقه بیش از سایر استان‌ها نمود دارد.

(یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹) ۲۰:۴۱

معاون اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان درباره دلایل کمبود سیلندر گاز مایع در این استان به همشهری می‌گوید: مهم‌ترین دلیل کمبود سیلندر گاز، دور بودن از مراکز تامین سوخت است. بخش عمده‌ای از گاز مایع استان از سوی شرکت پرسیران گاز و از طریق ناوگان ریلی تامین می‌شود، اما ناوگان ریلی به‌دلیل کمبود واگن‌ها، توقف در کرمان و یزد یا مشکلات ناشی از تخریب ریل و... گاهی با مشکل مواجه می‌شود؛ به‌طوری‌که حتی یک روز تأخیر در سوخت‌رسانی به استان تبعات چندروزه دارد.

ماندانا زنگنه با بیان اینکه هر هفته باید 45واگن به استان برسد از کمبود کشنده‌های زمینی برای تامین 30درصد دیگر گاز مایع استان هم می‌گوید و توضیح می‌دهد: کشنده‌ها کم و فرسوده هستند و از سوی دیگر، رانندگان ناوگان معتقدند این جابه‌جایی برایشان به‌صرفه نیست. تسهیلات خرید 20کشنده جدید تامین شده و شرکت توزیع هم گفته هزینه‌ حمل‌ونقل را افزایش می‌دهد تا مشکل ناوگان حل شود. زنگنه اورهال (توقف فعالیت و تعمیرات اساسی) پالایشگاه‌ها در فصل تابستان و کاهش بارگیری را دلیل دیگر کمبود گاز مایع در ماه‌های اخیر عنوان می‌کند و می‌افزاید: افزایش قیمت بنزین، هجوم ناوگان حمل‌ونقل برای دریافت گاز مایع به‌صورت غیرقانونی و کمبود ناوگان توزیع داخل استان هم از دیگر عوامل کمبود سوخت است.

این مسئول درباره قاچاق سوخت در این منطقه هم اظهار می‌کند: سهمیه ما برای شمال استان در سال 98ماهانه 15هزار و 402تن گاز مایع بود که از این میزان فقط 11هزار و 970تن جذب شد. همچنین در 6‌ماه نخست امسال سهمیه ماهانه 16هزار و 200تن بود که 16هزار تن آن به استان رسید. ممکن است قاچاق هم صورت بگیرد، اما این اعداد نشان می‌‌دهد حتی اگر بخشی از این سوخت قاچاق شود، آنقدر نیست که مشکل حادی ایجاد کند. البته روی همین موضوع هم باید نظارت باشد.

به گفته زنگنه، فروش قانونی سوخت از طریق مرزنشینان به ساکنان آن سوی مرز می‌تواند علاوه بر تامین نیاز همسایه‌های استان، برای مرزنشینان هم درآمدزایی کند. معاون اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به طرح توزیع الکترونیک سوخت مایع از ثبت‌نام 85درصد خانوارهای استان در این طرح خبر داد.

تعداد بازدید : ۲۰۲
(یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹) ۲۰:۴۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید