یکشنبه / ۱۳ مهر ۱۳۹۹ / ۱۴:۱۳
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۶۲۰
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

دغدغه های مسئولین استان برای تامین و توزیع گاز مایع و گازرسانی به شهرهای استان

همواره با فرا رسیدن فصل سرد سال مشکلاتی برای مردم استان در تامین گاز مایع به وجود می آید اما مسئولین همواره تلاش داشتند تا این مشکلات را به حداقل برسانند.

(یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹) ۱۴:۱۳

با توجه به عدم دسترسی برخی شهرهای استان به شبکه سراسری انتقال گاز کشور ، تامین و توزیع گاز مایع مصرفی خانوارها و بخش‌های دیگر از طریق حمل و نقل زمینی و به وسیله سیلندرهای گاز مایع در استان صورت می گیرد که این موضوع به دلیل وسعت استان و پراکندگی نقاط شهری و روستایی از یکدیگر مشکلاتی را به ویژه با شروع فصل های سرد سال در زمینه تامین و یا توزیع گاز مایع ایجاد می نماید.
از سویی با توجه به آمار جمعیتی استان سهمیه اختصاص یافته برای مصرف خانوار جوابگوی نیاز میباشد و کمبودی در این زمینه وجود ندارد، لیکن وجود برخی عوامل از جمله عرضه خارج از شبکه استفاده از گاز LPG برای مصرف خودرو ها و افزایش تقاضا پس از افزایش قیمت بنزین ، وجود دلالان در بازار و فروش سیلندر با قیمت بالا و قاچاق ، فرسوده بودن ناوگان برون و درون شهری حمل گاز مایع، افزایش هزینه‌ها و عدم توجیه اقتصادی فعالیت مستمر کشنده های حمل گاز، اورهال شدن پالایشگاه ها و تاخیر در بارگیری و حمل توسط ناوگان ریلی در بازه زمانی خاص موجب ایجاد کمبود و تجمع افراد و نارضایتی و نگرانی مردم می گردد.
با توجه به اینکه تمام گاز مایع مصرفی استان از استان‌های دیگر تامین می گردد و به وسیله تانکر از پالایشگاه‌ها به مراکز ذخیره سازی استان حمل و ذخیره می گردد می توان گفت بیشترین مشکلات کمبود گاز مایع در سطح استان مربوط به این بخش می باشد و اغلب به دلیل مشکلات پیش بینی نشده ممکن است پالایشگاه قادر به تامین کل سهمیه استان نباشد و یا در بخش حمل گاز با توجه به مسافت های طولانی بین پالایشگاه تا مراکز ذخیره سازی در استان امکان حمل به موقع و سریع گاز مایع به استان میسر نگردد.
خاطر نشان می سازد حدود ۸۰ درصد حمل گاز به استان به صورت ریلی و با همکاری شرکت راه‌آهن صورت می‌گیرد و از سال ۹۸ تاکنون حمل گاز مایع به شهرستان زاهدان ۲۱ درصد رشد داشته و بایستی عنوان نمود از زمان بارگیری تا رسیدن گاز مایع به استان تلاش ها و پیگیری های مجدانه ای در بخشهای مختلف به ویژه راه‌آهن صورت می‌گیرد.
برای مدیریت تامین و توزیع گاز مایع سیلندری عملیات اولیه طرح توزیع سوخت با کارت الکترونیکی به عنوان پایلوت در کشور و تکمیل بانک اطلاعاتی مشترکین و ثبت اطلاعات خانوارها در سیستم امور مشترکین که در مدت کوتاهی در استان انجام گردید و اکنون در مراحل تکمیلی می باشد و بر اساس و بر این اساس امکان تحویل سیلندر سیلندر درب منازل بر اساس کارت الکترونیکی محقق گردیده است.
همچنین شرکت‌های موزع در خصوص توزیع اشتراکی گاز مایع و اعمال نظارت بر عملکرد خودروهای ناوگان توزیع با نصب دوربین و GPS و فروش سیلندر گاز مایع با دستگاه کارتخوان موظف شده‌اند.
تامین تسهیلات جهت اضافه شدن در چرخه توزیع و قرارداد شرکتهای موضع با آنها و اختصاص تسهیلات ۵۰۰ میلیون تومانی برای خرید هر دستگاه ناوگان کشنده از محل اعتبارات داخلی شرکت پرسی ایران گاز برای جایگاه های منطقه، اخذ موافقت صندوق کارآفرینی امید برای اعطای تسهیلات کم بهره جهت خرید ۱۰ دستگاه کشنده حمل گاز مایع و ۱۰۰ خودرو نیسان جهت ناوگان حمل گاز مایع از تاسیسات ،از جمله اقداماتی است که می تواند در رفع مشکلات فعلی بسیار تاثیر گذار باشد.

از طرفی گازرسانی به شهرهای استان در قالب طرح ضربتی و معین کردن استان های دیگر در این طرح برای تسریع در امر گازرسانی و جایگزین کردن گاز شهری از دیگر اقدامات انجام شده است که به آن اشاره می شود ؛در سطح شهر زاهدان ۹۰ درصد شبکه داخلی شهر کار شده و تعداد مشترکین تا کنون ۳۸ هزار و ۴۷۱ مشترک می باشد . کل شهر زاهدان در قالب طرح ضربتی پیمان‌سپاری شده و در مرحله عملیات اجرایی می باشد.
گازرسانی به شهر زابل نیز به روش CNG انجام شده و ۳۱% شبکه داخلی نیز کار شده است و ادامه طرح گازرسانی به منطقه سیستان نیز در قالب طرح ضربتی در حال انجام است.
شهر ایرانشهر ۹۰% شبکه های داخلی و شهرهای بمپور و محمدان ایرانشهر ۱۰۰% شبکه داخلی کار شده است.
همچنین گازرسانی به روستاهای حومه ایرانشهر و بمپور نیز انجام شده است.
شهرستان خاش نیز ۱۰۰% شبکه‌های داخلی کار شده است. و ادامه طرح گازرسانی به شهر خاش و میرجاوه در قالب طرح ضربتی به استان فارس واگذار شده است.
آنچه مسلم است تکمیل شبکه گاز شهری و استفاده و برخورداری مردم از گاز شهری خود به خود باعث رفع مشکلات آنها در بحث تامین سیلندرهای گاز مایع خواهد شد که براساس این گزارش در شهرهای زاهدان ، خاش و زابل در کوتاهترین زمان از گاز شهری برخوردار خواهند شد. 

تعداد بازدید : ۱۸۵
(یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹) ۱۴:۱۳
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید