شنبه / ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۸:۲۴
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۹۵۹۳
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

سازمان انتقال خون و استانداری سیستان و بلوچستان هم پیمان شدند

مدیرعامل سازمان انتقال خون و استاندار سیستان و بلوچستان در جلسه ای با حضور معاونان و مدیران تیم مدیریتی خود ضمن بررسی وضعیت فعلی خدمت رسانی این اداره کل در منطقه جنوب شرق کشور راهکار های توسعه این مجموعه را تبیین کردند و برای دستیابی هرچه سریعتر به آن هماهنگ و هم پیمان شدند.

(شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹) ۰۸:۲۴

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران؛ مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران که به همراه معاون توسعه مدیریت و منابع، معاون فنی و فناوری های نوین، مدیرکل دفتر مدیرعامل و روابط عمومی، مدیرکل دفتر جذب و نگهداری اهداکنندگان و پدافند غیرعامل، مدیرکل دفتر مرکزی حراست، مدیرکل مدیریت عملکرد و پاسخگویی به شکایات و مدیر روابط عمومی عمومی سازمان به سیستان و بلوچستان سفر کرده است مهمان استاندار و معاونین وی در محل استانداری استان بود.

استاندار سیستان و بلوچستان در ابتدای این جلسه با اعلام آمارهایی از وضعیت استان به تشریح جایگاه سیستان و بلوچستان در کشور پرداخت و اظهار کرد: میزان تراکم جمعیت در استان ۱۶ نفر در کیلومتر مربع است و آمار اهدای خون نیز ۲۰ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت است.

احمد علی موهبی به کاستی هایی از جمله وضعیت نامطلوب راه ها، تعداد کم تخت های بیمارستانی و آسفالت نبوده راه های روستای اشاره کرد و گفت: در سیستان و بلوچستان تنها دو ممیز هفت دهم راه ها از نوع بزرگراه است و نبود بزرگراه و آسفالت نبودن بسیاری از جاده های روستایی هم موجب تصادفات می شود و هم نیاز به خون و تسریع در توزیع خون را با چالش رو به رو می کند.

استاندار سیستان و بلوچستان بر اهمیت آموزش و پرورش و تبیین جایگاه اعمال انسان دوستانه در برنامه های فرهنگی اشاره کرد و ادامه داد: به دلیل کاستی های فرهنگی و آموزشی این استان دارای بیشترین تعداد بیماران تالاسمی است و همچنان شاهد تولد بیماران تالاسمی هستیم.

موهبی همچنین به شیوع بیماری هایی همچون مالاریا نیز اشاره کرد و افزود: در تلاشیم تا هم استانی ها را به اهدای بیشتر خون ترغیب کنیم اما شیوع مالاریا و معافیت بسیاری از ساکنین مناطق مالاریا خیز از اهدای خون یکی از موانع این مسیر است.

موهبی اذعان کرد: سیستان و بلوچستان به خون نیازمند است و باید برای توسعه زیرساخت های اداره کل انتقال خون استان بیش از پیش تلاش کرد.

استاندار سیستان و بلوچستان در پایان از صاحبان تریبون، کلام و قلم خواست ترویج فرهنگ اهدای خون را به هر طریق ممکن در دستور کار قرار دهند.

در ادامه دکتر پیمان عشقی ، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران نیز با ابراز خرسندی از اشراف اطلاعاتی استاندار نسبت به موضوع انتقال خون در استان اظهار داشت: سیستان و بلوچستان وطن دوم من است چرا که ۱۲ سال از عمر کار حرفه ای خود را در این استان خدمتگزار مردم بوده ام.

مدیرعامل سازمان انتقال خون همچنین از همگام شدن این سازمان با تمام قوا با مجموعه استانداری در راستای رفع مشکلات انتقال خون خبر داد و افزود: خوشحالیم که هم زمان با حضور شخص استانداری برای نیل به اهداف سازمان در جنوب شرق کشور تلاش میکنیم که مبلغ و مروج اهدای خون در میان تمام دستگاه های اجرایی است و قدم های خوبی برای رفع مشکلاتی همچون منابع انسانی و اخذ مطالبات سازمان از بیمه ها برداشته است.

دکتر عشقی اظهار کرد: مطالبه سازمان انتقال خون پرداخت بدهی ۲۰۰ میلیارد تومانی مراکز درمانی کشور به این مجموعه است تا بتواند این مبالغ را صرف بهبود زیرساخت های انتقال خون نماید.

دکتر عشقی با یادآوری اینکه در شهرستان هایی مانند زابل آمار اهدای خون ۶۰ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت است گفت: این آمار خیره کننده است و اگر دسترسی مردم به مراکز پرتعداد و تیم های سیار بیشتر بود قطعا میتوانست رویایی باشد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از رفع مشکلات منابع انسانی انتقال خون سیستان و بلوچستان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: ۱۸ کارمند پس از طی مراحل قانونی از طریق آزمون استخدامی جذب این اداره کل خواهند شد و حقوق و مزایای کارکنان نیز افزایش چشمگیری داشته است که موجب ماندگاری و افزایش انگیزه آنان خواهد شد.

دکتر عشقی تلاش برای تامین سامانه های سیار انتقال خون را دارای اولویت ویژه خواند و افزود: در این راستا به حمایت وزارت بهداشت، مجامع خیرین و استانداری سیستان و بلوچستان نیازمندیم.

وی در پایان به اهمیت تقویت زیرساخت های پدافند غیرعامل انتقال خون در استان نیز اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: وجود تنها یک مرکز و عدم رعایت اصل پراکندگی و اجتناب از تمرکز ضروری است و این استان باید دارای دو مرکز مجهز در دو نقطه مختلف باشد تا در صورتی که یکی از مراکز امکان ارائه خدمت نداشت مرکز دوم دریافت و توزیع خون را ادامه داد.

در پایان این جلسه موارد ضرورت تقویت زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات، تخصیص زمین برای ساخت مراکز جدیداهدای خون، رفع مشکل اسناد مرکز فعلی انتقال خون در زاهدان و همچنین تقویت زیرساخت های ترابری مجموعه مطرح و در خصوص پیشبرد هریک از آنها نظراتی اظهار و تصمیماتی اخذ شد.

تعداد بازدید : ۲۲۷
(شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹) ۰۸:۲۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید