سه شنبه / ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۶:۱۴
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۵۰۹
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

برنامه ریزی و تلاش برای افزایش تولید در بخش کشاورزی ضروری است

استاندار سیستان و بلوچستان در دیدار با مدیرعامل بانک کشاورزی کشور با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی و تلاش برای افزایش تولید گفت: اگر تولید نداشته باشیم عزتمندی بوجود نمی آید.

(سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸) ۱۶:۱۴

 به گزارش روابط عمومی استانداری؛ احمدعلی موهبتی "استاندار" در دیدار با دکتر خدارحمی رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی کشور که در تهران انجام شد، مشارکت بانک کشاورزی در طرح ساماندهی دام و زنجیره تولید و توزیع گوشت در استان سیستان و بلوچستان را مهم برشمرد.

وی با ضروری خواندن پیشگیری از خروج ارز از کشور، گفت: برنامه ریزی شده است که اقدامات استان در بحث واردات دام مولد و توسعه پرواربندی ها و فعالیت کشتارگاه های صنعتی و زنجیره تامین و توزیع گوشت، به افزایش تولید و اشتغال مردم منطقه بیانجامد.

نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بر اثر خشکسالی و شرایط بوجود آمده، درآمد مردم استان با مشکل مواجه شده است، إظهار داشت: با مشارکت و همکاری نهادهایی از جمله ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد برکت امثال آنها، ساختاری تعریف شده که هر خانوار از محل پرواربندی و نگهداشت دام مولد ماهیانه دو میلیون تومان درآمد کسب کند.

احمدعلی موهبتی با اشاره به حدود یم هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری بخش خصوصی، وجود 13 کشتارگاه، 35 شرکت بسته بندی و 12 شرکت بسته بندی گوشت در استان، زمینه فعالیت ومشارکت همه افراد را در ساماندهی زنجیره تولید و توزیع گوشت، مناسب توصیف کرد و ادامه داد: در صورت همکاری بانک کشاورزی و تامین تسهیلات مورد نیاز، این بخش می تواند علاوه بر رونق فعالیت ها، باعث اقتصادی شدن سرمایه گذاری، کاهش هزینه و توزیع آسان فرآورده ها گردد.

وی افزود: نگاه ما در همکاری و سرمایه گذاری بخش خصوصی و بانک ها، نگرش اقتصادی است و معتقدیم باید سرمایه گذار سود مناسب را از سرمایه گذاری اش داشته باشد در این صورت است که تولید و اشتغال پویا می شود و با رونق این بخش، می توان امیدوار به کاهش فقر در منطقه شد. اگر فقر باشد نمی توان به سلامت رفتارهای اجتماعی مطمئن بود.

استاندار گفت در بحث خرید و واردات دام هماهنگی های لازم با وزارت جهاد کشاورزی، و دولت انجام شده و جوانب مختلف و تاثیرات اقتصادی اجتماعی آن در مبداء و مقصد بررسی شده است.

موهبتی با اشاره به اقدامات انجام شده و اطمینان از اثربخشی پروژه های تعریف شده و توان شرکت ها و موسسات دست اندرکار، تامین حدود 200 میلیارد تومان تسهیلات را از بانک کشاورزی خواستار شد.

مدیر عامل بانک کشاورزی نیز با توجه به ساز و کار فراهم شده در این طرح، گفت: وجود مدیر توانمند و هماهنگ کننده قوی و پای کار از لوازم موفقیت در طرح است.

خدارحمی با اشاره به حضور بنیاد برکت در این طرح و توانمندی مالی و فناوری و امکانات مختلف بنیاد در سراسر کشور، گفت: در صورت تعریف مکانیسم مناسب، بانک مشارکت لازم را در طرح خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاران با توجه به نوع سرمایه گذاری می توانند از منابع اشتغال روستایی، منابع داخلی و تبصره های بودجه استفاده کنند، گفت سازمان اجرایی کار مشخص شود نگرانی در تامین منابع وجود ندارد.

مدیر عامل بانک کشاورزی با توجه به سهولت اعطای تسهیلات به شرکت ها و تشکل ها،گفت: تدبیر شود که سرمایه گذاران در قالب تشکل و شرکت از منابع بانکی استفاده کنند.

خدارحمی إظهار داشت: بانک کشاورزی تسهیلات مورد نیاز را به شرکت یا بنیاد یا ستاد اجرایی خواهد داد و دادمداران و سرمایه گذاران انفرادی طرف تعامل شرکت خواهند بود.

وی گفت: با تعریف ساز و کار لازم، تامین سرمایه در گردش و تسهیلات برای طرح تامین خوراک آبزیان و طرح های شیلات و گلخانه ها و سایر طرح ها مشکل وجود ندارد.

خدا رحمی در پایان گفت: بانک خط اعتباری لازم را گشایش و منابع را تامین و متناسب با درخواست استان در هر چند پارت که مد نظر باشد به سرمایه گذار پرداخت می کند.

در ابتدای این نشست دکتر نورا معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و دکتر بزرگی معاون بنیاد برکت نیز اقدامات انجام شده و زمینه همکاری بانک کشاورزی در طرح های اشتغالزایی و ساماندهی زنجیره تولید و توزیع گوشت و تنظیم بازار استان را تشریح کردند.

دکتر نورا گفت: در این طرح 30 درصد سرمایه گذاری سهم آورده سرمایه گذار و بقیه آن از مشارکت استان و از منابع داخلی و تسهیلات بانکی پیش بینی شده است.

دکتر بزرگی نیز با بیان اینکه 220 تا 230 میلیارد تومان تسهیلات در این طرح نیاز داریم گفت: با تشکیل انجمن گوشت و تمهیدات اندیشیده شده، در صورت تامین این تسهیلات، علاوه بر کنترل مواقع بحرانی مصرف مانند شب عید و... طی سه سال یکصد میلیون دلار صرفه جویی خواهیم داشت.

همچنین زورقی رییس سازمان جهادکشاورزی استان، با ارایه گزارش از ظرفیت و زیر ساخت های استان در این بخش، با توجه به شرایط خشکسالی و خسارات وارده به فعالان بخش کشاورزی، پرداخت تسهیلات جدید به بدهکاران بانکی و استمهال وام های موجود را خواستار شد که این موضوع به شرط پرداخت معادل 5 درصد اصل وام به بانک از سوی دارندگان وام، مورد موافقت بانک کشاورزی قرار گرفت.

تعداد بازدید : ۲۵۰
(سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸) ۱۶:۱۴
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید