دوشنبه / ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۷:۴۵
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۵۰۷
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

مسایل سیستان و بلوچستان باید با نگاه ویژه و متفاوت به استان رفع شود

استاندار سیستان و بلوچستان در کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: نمی توان برای همه مناطق کشور نسخه یکسان پیچید و باید با نگاه ویژه و متفاوت به استان سیستان و بلوچستان مسایل آن حل شود.

(دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸) ۱۷:۴۵
به گزارش روابط عمومی استانداری؛ احمدعلی موهبتی بعد از ظهر امروز در جلسه بررسی مسایل و مشکلات مرغ داران استان که در کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی برگزارشد؛ با بیان اینکه مسایل و مشکلات سیستان و بلوچستان متفاوت از سایر نقاط کشور است و نمی توان با یک نسخه واحد که برای کل کشور پیچیده می شود، مسایل و مشکلات آن را حل کرد؛ افزود: قابل قبول نیست استانی که 20 درصد مرزها و 11.5 درصد وسعت و 3.5 درصد جمعیت کشور را دارا است، هیچگاه سهم بودجه اش از بودجه کشور، بیشتر از 2 درصد فراتر نرفته است.

وی با تشریح مشکلات مرغداران استان ادامه داد: هزینه های تمام شده برای تولید مرغ در استان به دلیل نرخ های حمل و نقل، نهاده ها و سایر هزینه های متغیر، نسبت به سایر مناطق کشور بالاتر است که انتظار داریم تولید کنندگان استان نور حمایت قرار گیرند.

استاندار إظهار داشت: علیرغم توانمندی خوب استان در بخش های مختلف کشاورزی، اما به دلیل خشکسالی های دو دهه اخیر، دامداران و کشاورزان خسارات زیادی دیده اند.

موهبتی تصریح کرد: شاخص های زندگی و برخورداری مردم استان بویژه جامعه روستایی و عشایری استان نسبت به سایر مناطق کشور بسیار پایین است.

وی همچنین خواستار کمک به کشاورزان، دامداران و مرغداران خسارت دیده استان از محل اعتبارات بند خ، کمک های فنی و اعتباری و یا ستاد بحران شد.

رییس کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی هم در پایان این نشست با بیان اینکه مصرف مرغ با کیفیت و با قیمت مناسب، در سراسر کشور، حق مصرف کننده است؛ گفت: سازمان کشاورزی استان باید برای تولید و پر کردن کسری نیاز استان برنامه داشته باشد.

احمدعلی کیخا با تاکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی باید برای متقاضیان تولید مرغ در سیستان و بلوچستان، مجوز صادر کند، از مسئولین خواست: فرهنگ مصرف مرغ کشتار شده با استانداردهای بهداشتی برای مردم نهادینه شود.

وی افزود: دستگاه های متولی برنامه ریزی کنند طی دو سه سال آینده مصرف مرغ به صورت خرید زنده و کشتار خارج از کشتارگاه ها به صفر برسد.

در پایان این نشست با هدف حمایت از مرغداران و تولیدکنندگان استان، ممنوعیت واردات مرغ زنده بدون مجوز به استان، تصویب شد.

گفتنی است؛ در این جلسه نجار رییس ستاد مدیریت بحران کشور، نمایندگان مردم خاش و سراوان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان و مدیرکل دامپزشکی استان نیز حضور داشتند.
تعداد بازدید : ۳۲۶
(دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸) ۱۷:۴۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید