چهارشنبه / ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۹:۴۰
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۴۲۵
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده
​معاون استاندار سیستان و بلوچستان:

طرح ۴۶ هزار هکتاری سیستان افتتاح می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان با پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصدی به زودی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

(چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸) ۱۹:۴۰
🔹️ به گزارش روابط عمومی استانداری به نقل از ایرنا علیرضا نورا در کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با توجه به خشکسالی های ۲۰ سال استان بهره برداری از این طرح مهم می تواند با تامین آب مطمئن در طول سال نوید دهنده رونق کشاورزی منطقه باشد.
 
🔹️ وی با اشاره به اهمیت آبرسانی به مزارع باهوکلات در پایین دست سد پیشین گفت: ضروریست با ارائه راهکارهای مناسب ضمن استفاده حداکثری از منابع موجود در این سد زمینه استفاده بهره برداران بخش کشاورزی منطقه را از این نعمت الهی فراهم کرد.
 
💢 رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: طرح انتقال آب با لوله به اراضی دشت سیستان با ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی درحال سیر مراحل نهایی است.
 
🔹️ غلام حیدر زورقی افزود: هم اینک کار ساخت سه ایستگاه پمپاژ اصلی، پنج ایستگاه پمپاژ مستقل، ۹ ایستگاه پمپاژ ثانویه این طرح بزرگ بخش کشاورزی در سیستان به اتمام رسیده و درحال تست و راه اندازی است.
 
🔹️ وی ادامه داد: همچنین برق مورد نیاز ایستگاه‌های این طرح تامین شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
 
🔹️ رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: کل مصرف برق طرح ۴۶ هزار هکتاری در زمان استفاده ۵۲ مگا وات است.
 
🔹️ وی تاکید کرد: هم اینک با وجود کامل بودن شبکه امکان آبگیری تمام طرح ۴۶ هزار هکتاری وجود دارد.
 
🔹️ زورقی ادامه داد: پیشنهاد می شود در مرحله نخست بهره برداری از این طرح ، ۲۰ هزار هکتار آبدهی شود و با اجرای کامل شبکه های فرعی داخل مزرعه کار آبرسانی به تمام اراضی مورد توجه قرار گیرد.
 
🔹️ وی راه اندازی ۱۰ تعاونی روستایی و ۲ هزار و ۶۷ گروه هم آب در سیستان را از جمله اقدامات برای هماهنگی و استفاده بهینه از منابع آبی با همکاری جوامع محلی در طرح ۴۶ هزار هکتاری ذکر کرد.
 
🔹️ رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با اشاره به اهمیت طرح ۴۶ هزار هکتار در سیستان گفت: جلوگیری از مهاجرت ساکنان منطقه و پیامدهای ناگوار اجتماعی و سیاسی آن بر کشور، ناپایداری اکوسیستم طبیعی و انسانی منطقه، بالا بودن تلفات انتقال و توزیع آب، تبخیر افزون بر چهار هزار میلیمتر در سال، وجود اقلیم خشک و رطوبت کم و دمای بالای ۴۸ درجه سانتیگراد، وابستگی کامل اقتصادی معیشت و اشتغال مردم به بخش کشاورزی ضرورت راه اندازی این طرح را دو چندان کرده است.
 
🔹️ بنابر این گزارش طرح ۴۶ هزار هکتار انتقال آب با لوله در دشت سیستان در سال ۹۳ بعد از سفر رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت به سیستان و بلوچستان مصوب و اعتبارات آن به دستور رهبر معظم انقلاب از منابع صندوق توسعه ملی تامین شد.
 
🔹️ سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در شمال استان سیستان و بلوچستان و همسایگی کشور افغانستان واقع شده است.
 
تعداد بازدید : ۴۴۳
(چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸) ۱۹:۴۰
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید