چهارشنبه / ۹ اَمرداد ۱۳۹۸ / ۲۱:۵۲
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۴۱۳
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده
استاندار سیستان و بلوچستان :

احترام متقابل به حقوق و قوانین دو کشور تجارت پایدار و با ثبات را به دنبال خواهد داشت

احمد علی موهبتی گفت: اعتقاد ما در تجارت و مبادلات تجاری احترام متقابل به حقوق و قوانین دو کشور و تامین منافع دو ملت و دولت در ارتباطات و مبادلات می باشد که باعث ثبات و پایداری در مبادلات اقتصادی و همچنین استمرار در تجارت می شود.

(چهارشنبه ۹ اَمرداد ۱۳۹۸) ۲۱:۵۲

به گزارش روابط عمومی استانداری; احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان در دیدار و گفتگوی با احمد رشاد پوپل رئیس عمومی گمرک جمهوری اسلامی افغانستان گفت: اصل ارتباط تجاری صحیح یک رابطه برد-برد می باشد که به عصر طلایی معروف است.
موهبتی هدف از این سفر را ارزیابی و بررسی موانع موجود در تجارت قانونی دو کشور عنوان کرد و افزود: در تجارت موانع زیادی وجود دارد که بخشی قانونی و بخشی غیر قانونی می باشد و بخش دیگری را انسان های فرصت طلب و منفعت‌طلب دو کشور به وجود می‌آورند که باید سعی در رفع موانع شود و تجارت سالم رونق گیرد.
استاندار سیستان و بلوچستان از گمرک ایران و افغانستان به عنوان مرزبانان و پلیس اقتصادی دو کشور نام برد و بیان کرد: ایشان مرزبانان اقتصادی دو کشور هستند که در همه شرایط باید تابع قوانین و دارای نظم باشند.
وی خاطر نشان کرد: گفتمان و گفتگوی دو طرفه در ارتباطات می تواند به رفع موانع کمک کند و باید در مبادلات اقتصادی منافع هر دو کشور حفظ شود زیرا اگر یکی از دو کشور منفعت نبرد این ارتباطات قطع خواهد شد و با کشور دیگری آغاز می گردد.
همچنین این مقام مسئول از مرزها به عنوان یک فرصت بی بدیل و استثنایی برای تامین منافع مردمان دو کشور یاد کرد و افزود: معدل مرزهای رسمی ما ۱۵۰ تا ۱۶۰ کیلومتر می باشد و با کشور پاکستان نیز ۹۵۰ کیلومتر مرز رسمی داریم که در حال حاضر یک مرز رسمی فعال و دو مرز مصوب داریم که باید فعال شود و بر این باوریم که مرزهای جدید دیگری نیز برای تردد آسان, رفت و آمد و تجارت باید افزوده شود.
موهبتی همچنین عنوان کرد: بستر فعالیت هایی که مورد تقاضای دو کشور می باشد بایستی فراهم شود و زیرساخت‌های لازم برای تسهیل گری در امر تجارت با حفظ ایجاد قوانین موضوعه صورت گیرد و به نسبت مزیت ها, توافق ها و منفعت ها, هردو کشور هزینه کنند و با گفتمان سعی در کاهش هزینه ها و انجام هزینه های مشترک نمایند.
وی پیشنهاد نصب ایکس ری با نظارت طرفین و با سرمایه گذاری بخش خصوصی و بدون هزینه دو کشور را با هدف منفعت دو کشور مطرح نمود و گفت: بد تصمیمی ,بی تصمیمی و دیر تصمیمی منافع هر دو کشور را به خطر می‌اندازد و تصمیم به موقع و درست منتج به تسهیل گری در روابط دو سوی مرز می شود و امری بسیار ضروری و مهم است.
استاندار سیستان و بلوچستان همچنین تصریح نمود: انسداد راه رسیدن به هدف نیست و بایستی بستر مناسب برای صادرات و واردات با هزینه کم و در زمان مناسب انجام شود و ما معتقد به تسهیل گری و ایجاد زیرساخت‌ها و تبادل کالاهای با کیفیت هستیم زیرا در غیر این صورت شما کشور جمهوری اسلامی ایران را برای تجارت انتخاب نخواهید کرد.
احمد علی موهبتی قول پیگیری مقوله هیدروکربن را به همسایه تجاری خود داد و گفت: در این مورد صحبت های لازم با وزیر نفت صورت گرفته و در حوزه سوخت قرار شده نظم ایجاد شود و چنانچه در توافقات همراهی لازم صورت گیرد و شیب ملایم باشد می‌توانیم با کمک و همراهی هم جلوی قاچاق سوخت را بگیریم.
وی از مواد مخدر به‌عنوان مقوله ای که در دنیا همه معتقد به مبارزه با آن هستند نام برد و گفت: هر ساله تعداد فراوانی شهید در راه مبارزه با مواد مخدر داریم و باید جلوی این قاچاق خانمانسوز گرفته شود و این مهم با همدلی و همراهی کشورهای همسایه مقدور خواهد بود.
وی همچنین یکی دیگر از مواردی که موجب تسهیل در تجارت دو کشور می‌شود را ایجاد خط کشتیرانی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر موج‌شکن و بندر جدیدی ایجاد شده و تجارت دریایی بین هندوستان, خلیج فارس و چابهار برقرار می باشد.
احمد علی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان ضمن تأکید بر بسته شدن گذر های مرزی و فعالیت بازارچه ها عنوان کرد: در خصوص بازارچه گمشاد که مصوبه دولت نیز می باشد بایستی با مذاکره و گفتمان و توافق در راستای تامین منافع و نظرات دو طرف همدیگر را قانع کنیم و تجارت را از طریق بازارچه های مرزی رسمی دنبال نماییم.
این مقام مسئول اظهار داشت: معبر های قانونی بایستی باز شود و در مرز کشور نظم به وجود آید و سعی بر این باشد که به جای انسداد, مرزها را قانونمند کنیم.
موهبتی از چابهار به عنوان راه نجات افغانستان نام برد و گفت: باید زیرساخت‌های لازم برای سرعت بخشیدن به امر تجارت فراهم شود و جهت تسهیل گری در تجارت و مبادلات راه اندازی راه‌آهن و بزرگراه الزامی می باشد.
وی از آموزش به عنوان یک مقوله ضروری یاد کرد و گفت: تبادل آموزشی می‌تواند کمک کند که از زیرساخت‌های فنی هم بهتر استفاده کنیم و قوانین بین المللی نیاز به آموزش دارد و آموزش این قوانین برای تجار امری ضروری می باشد و مستلزم ایجاد کارگروه های مشترک بین گمرک دو کشور می باشد.
موهبتی از دیگر مواردی که در این امر حائز اهمیت می باشد به کارهای مشترک تجاری توسط بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: کارهای مشترک تجاری به کاهش هزینه‌ها کمک کرده و منفعت دو کشور را بیشتر تامین می‌کند و درآمد کمتر اما مستمر و همیشگی بسیار اثر گذار تر خواهد بود.
استاندار سیستان و بلوچستان به فراهم بودن ترانزیت کالاهای کشورهای همسایه از طریق اروپا و کشورهای عربی اشاره کرد و عنوان داشت: گمرک تمهیدات لازم را فراهم می نماید و لازم است در آینده خط ریلی و راه‌آهن از کشور چین به ایران راه اندازی تا منافع سه کشور چین ,افغانستان و ایران تامین شود.
احمد علی موهبتی همچنین به اقامت قانونی تجار کشور همسایه اشاره نمود و بیان کرد: تجار با شرایط خاص می‌توانند اقامت بگیرند اما باید رفت و آمد آنان در گرو قانون باشد و با ویزا وارد شوند, مدار قانون را آسان کنیم و ترددهای غیرقانونی حذف و قانونمند شود.
وی همچنین خواهان ادامه جلسات به صورت ماهانه بین گمرک دو کشور تا رفع موانع و مرتفع شدن مشکلات گردید.
در پایان استاندار سیستان و بلوچستان از کشور افغانستان به عنوان شریک استراتژیک و مهم و همسایه کشور ایران نام برد و ابراز امیدواری کرد و گفت: امیدواریم با رفع موانع به تجارت دوسویه موثر و با منفعت جهت دو دولت و دو ملت دست یابیم ,حرمت همسایه داری را حفظ کنیم , سعی در اصلاح سیستم خود نماییم و با نگاه مثبت به سمت حل مشکلات و مسائل پیش رویم و باعث حفظ و رعایت حقوق هر دو کشور شویم.

تعداد بازدید : ۴۳۹
(چهارشنبه ۹ اَمرداد ۱۳۹۸) ۲۱:۵۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید