چهارشنبه / ۹ مرداد ۱۳۹۸ / ۲۱:۴۸
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۴۱۲
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده

بررسی روند شیوع و مهار بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان

روند شیوع و مهار بیماری تب کریمه کنگو در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان بررسی و تصمیم گیری شد.

(چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸) ۲۱:۴۸

به گزارش روابط عمومی استانداری سومین جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان به ریاست علی زینی وند معاون سیاسی و اجتماعی استاندار با هدف بررسی روند شیوع و مهار کانون های آلوده به بیماری تب کریمه کنگو در استانداری برگزار شد.
با توجه به جابجایی غیر مجاز دام زنده از مرزهای استان و همچنین کشتار غیرمجاز و مشاهده موارد بیماری تب کریمه کنگو در استان معاون سیاسی و اجتماعی استاندار بر برخورد جدی با موضوع و عوامل ایجاد و انتقال بیماری تب کریمه کنگو تاکید کرد و اظهار داشت: استان سیستان و بلوچستان یکی از پایلوت های تامین گوشت قرمز کشور است و دامپزشکی و فرمانداری با محوریت دانشگاههای علوم پزشکی به طور جد این موضوع را باید پیگیری کنند.
وی ادامه داد:در شرایط تحریم کشور و با توجه به شرایط موجود ، خارج از چهارچوب‌های تعریف شده ممکن است اقداماتی برای تامین گوشت و کاستن از فشار های مقطعی صورت گیرد که در این شرایط نیز باید آمادگی لازم برای مدیریت عوامل ناخواسته و بیماریها در استان وجود داشته باشد.
زینی وند تاکید کرد: کار جهادی و میدانی برای مقابله با این بیماری ضروری است.
معاون استاندار فرهنگ سازی و فراهم کردن زمینه برای تامین گوشت از کشتارگاه ها توسط مردم را خواستار شد و افزود: تا عملی شدن این موضوع هنوز فاصله زیادی داریم و مردم به جای تهیه گوشت به ذبح غیر بهداشتی دام در خارج از کشتارگاه اقدام می کنند که مسئولان متولی باید این موضوع را جدی بگیرند.
زینی وند بازدید از شهرک دامداران و تشکیل کمیته اضطراری و تعیین وظیفه برای هر یک از دستگاه ها پس از بازدید از این شهرک را در دستور کار قرار داد.
وی همچنین بر تشکیل کارگروه رصد توسط فرمانداری ها و به کارگیری همه امکانات در حوزه شهرستان برای مقابله با این بیماری تاکید کرد و افزود:مدیرکل امور اجتماعی استانداری فعالیت فرمانداران در این زمینه را مورد پیگیری قرار خواهد داد .
گفتنی است تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود .
بنا بر این گزارش با توجه به ورود دام غیر مجاز به استان بیشتر موارد این بیماری در استان سیستان و بلوچستان مشاهده گردیده است.

تعداد بازدید : ۳۲۷
(چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸) ۲۱:۴۸
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید