دوشنبه / ۱۰ تیر ۱۳۹۸ / ۲۰:۰۴
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۸۳۷۲
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده
معاون سیاسی اجتماعی استاندار:

تقویت احزاب و گروه های سیاسی کمک به اصل شایسته سالاری است

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: تقویت گروه ها و احزاب سیاسی که در چارچوب قانون دارای مجوز هستند کمک به اصل شایسته سالاری و انتخاب درست در بین مردم محسوب می شود به همین سبب باید این گروه ها در کنار مراجع سنتی اجازه ظهور و بروز داشته باشند.

(دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸) ۲۰:۰۴
به گزارش روابط عمومی استانداری به نقل از ایرنا؛ علی زینی وند روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قومیت‌ها و سایر مراجع اجتماعی نه تنها بد نیستند بلکه جزء ظرفیت‌های کشور به حساب می آیند اما فکر می‌کنیم وقتی انتخابات به صورت مطلق رنگ و بوی مذهبی و قومی گرفت در هر نقطه از کشور که نتایج مطلوبی بدست نیاید مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد.
 
وی افزود: با توجه به رشد و ترقی جوامع و پیشرفت‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ایجاب می‌کند در کنار گروه‌های موجود مرجع سنتی که ظرفیت کشور و مورد احترام هستند گروه‌های جدید هم اجازه حضور و ظهور داشته باشند و در کنار گروه‌های مرجع سنتی به طور هدفمند ابراز وجود کنند.
 
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: گروههای مرجع جدید هم از جنس همین مردم و همین قومیت‌های مردمی موجود در کشور که در مناطقی چون سیستان و بلوچستان تبلور بیشتری دارند، هستند.
 
وی افزود: این گروههای مرجع سازمان‌ها، گروه‌ها و تشکل‌های مردم نهاد هستند و می‌توانند در حوزه‌های تخصصی هم مطالبه های مردمی را از کاندیداها درخواست هم در بین رای دهندگان روشنگری کنند.
 
زینی وند تصریح کرد: در کشورهایی که ساز و کار دموکراتیک همچون جمهوری اسلامی ایران دارند احزاب به خوبی نقش آفرینی می‌کنند.

 

معاونت سیاسی اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان
 
نقش احزاب و گروههای سیاسی در لایحه جدید انتخابات پر رنگ تر است
 
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در لایحه جدید انتخابات جمهوری اسلامی ایران نقش احزاب و گروههای سیاسی خیلی پررنگ‌تر دیده شده که این خود نوید دهنده آینده ای روشن است.
 
وی تصریح کرد: با وجود احترام به مراجع و گروههای مرجع سنتی شامل سران و بزرگان اقوام و طوایف و علما و بزرگان مذهبی و تاکید بر حفظ شان و منزلت و جایگاه آنان تقاضا داریم فضا را به گونه‌ای فراهم کنند که گروه‌های جدید نخبگان، دانشگاهیان، جوانان، تشکل‌ها، ان جی اوها و در راس آنها احزاب و گروههای سیاسی که از جنس خودشان هستند نیز درکنارشان نقش آفرینی کنند.
 
زینی وند بیان کرد: یکی از ماموریت‌های ابلاغ شده به فرمانداران تقویت نقش احزاب، گروه‌ها، نخبگان، سازمانهای مردم نهاد و سایر گروه‌های تاثیر گذار در جامعه است که یکی از منابع موجود در تبادل نظر و تاثیرگذاری این گروههای مختلف در انتخابات ان جی اوها هستند.
 
وی ادامه داد: این سازمان‌های مردم نهاد و سمن‌ها هر چند که در اساسنامه نقش سیاسی ندارند اما می‌توانند نقش آگاهی بخشی و در حوزه‌های بهداشتی و آموزشی نقش روشنگری در بین مردم داشته باشد.
 
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این نقش روشنگری باعث می‌شود رای دهنده با دید بازتر و شاخصه‌ها و مولفه‌های بهتر به سمت انتخابات و انتخاب افراد اصلح برود.
 
وی تاکید کرد: اگر بتوانیم آرام آرام نقش گروههای جدید مرجع را در جامعه تقویت کنیم حتماً در کنار ظرفیت قومیت‌ها و مذاهب انتخاب‌های شایسته‌تری خواهیم داشت و هر چقدر شایسته سالاری را در انتخابات مدنظر قرار دهیم در این صورت مجموعه مجلس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاثیرگذار و هدفمند خواهد بود.

 

رسانه جدید

 
انتصابات باید اقنا کننده افکار عمومی باشد
 
زینی وند با اشاره به انتصاب‌های جدید در فرمانداری‌ها و برخی ادارات کل استان تصریح کرد: انتصاب‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است و باید اقناع کننده افکار عمومی در جامعه باشد تا بتوان به اهداف متعالی رسید.
 
وی ادامه داد: در واقع می‌توانیم ادعا کنیم در سطوح مدیریتی سیاسی کشور، سیستان و بلوچستان با انتصاب و جابجایی ۱۵ فرماندار جدید رکورد زده است.
 
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: برگزاری شایسته مراسم معرفی فرمانداران جدید در منطقه بلوچستان با حضور تعداد زیادی از گروه‌ها و قشرهای مختلف از جمله روحانیون، ائمه جمعه اهل تشیع و تسنن، نخبگان، نمایندگان شوراها و معتمدان و بزرگان طوایف و دهها نفر از شهروندان نشان از درست بودن انتصاب‌ها دارد.
 
وی تصریح کرد: در هیچیک از مراسم معارفه فرمانداران هیچ گونه حاشیه‌ای به وجود نیامد که این امر ۲ پیام مهم به همراه دارد یکی بلوغ مردم و دیگری تصمیم درست ما که توانستیم با خارج کردن مدیریت سیاسی شهرستانها از بلاتکلیفی و سپردن مسئولیت به افرادی با انگیزه، توانمند و متخصص نشاطی در جامعه ایجاد کنیم.
 
زینی وند بیان کرد: ظرفیت نیروی انسانی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مردم سیستان و بلوچستان در معارفه فرمانداران به نمایش گذاشته شد.

 

معاونت سیاسی اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان
 
نگاه در انتصاب فرمانداران تخصصی، عملگرایانه و شایسته سالاری است
 
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: نگاه تیم استانداری در انتصاب فرمانداران این استان نگاهی تخصصی، عملگرایانه و شایسته سالاری بوده است.
 
وی بیان کرد: یکی از ملاک‌ها و شروط ما در انتخاب فرمانداران سیستان و بلوچستان این بود که در انتخابات پیش رو با رعایت دقیق مر قانون، اصل بی طرفی و به کارگیری اصول اعتماد زایی و اعتماد افزایی برای برگزاری انتخابات خود را آماده کنند.
 
زینی وند با اشاره به روند انتصابات در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در این استان ۲ دسته انتصاب داریم که یک سری انتصابات مناصب سیاسی از قبیل فرمانداران، بخشداران و مسئولان استانداری که به نوعی مسئولان حاکمیتی، تخصصی و سیاسی هستند و نوع دیگر انتصاب در سایر دستگاه‌های اجرایی است که از تعامل بین استاندار و بالاترین مقام مسئول یعنی وزرا و روسای سازمان‌ها شکل می‌گیرد.
 
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بنابراین انتصاب‌هایی که در سایر دستگاه‌ها به غیر از استانداری و سازمان‌های زیر مجموعه آن شکل می‌گیرد تعاملی است و شاید برخی از این انتصاب‌ها به طور ۱۰۰ درصد نظر استاندار یا تیم استانداری نباشد اما واقعیت اداری و تعاملات باعث می‌شود تصمیمی گرفته شود که شاید بهترین تصمیم نباشد اما واقعی‌ترین تصمیم است.
 
وی تاکید کرد: تلاش شده انتصاب در دستگاه‌های مختلف سیستان و بلوچستان به دور از گرایشات قومی، محلی و مذهبی انجام شود.
 
زینی وند اظهار داشت: در حوزه انتصاب‌های درون سازمانی که نمود اصلی آن فرمانداران هستند مسئولیت به طور ۱۰۰ درصد بر عهده استانداری است بطوریکه فرد مورد نظر در حوزه سیاسی پیشنهاد و با موافقت استاندار و حکم وزیر کشور منصوب می‌شود.
 
وی ادامه داد: در انتصاب فرمانداران با توجه به اینکه نگاه و سیاست شخص وزیر کشور درون سازمانی و استفاده از نیروهای داخل وزارت کشور در سمت‌هاست باید از نیروهای موجود بهره می‌گرفتیم بر این اساس چند اصل مد نظر قرار گرفت.
 
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: علاوه بر در نظر گرفتن صلاحیت‌های عمومی که در انتخاب هر شخصی برای واگذاری مسئولیت مورد توجه است، صلاحیت‌های تخصصی در حوزه فرمانداری از جمله ویژگی‌های شخصیتی افراد بسیار حائز اهمیت است.
 
وی تصریح کرد: در برخی موارد وظایف فرمانداران نانوشته است یعنی وقتی در صحنه عمل قرار می‌گیرند باید تصمیم گیری کنند و این مهم نیازمند قدرت تصمیم گیری سریع و مستقل است به این معنا که در مواقع مواجه شدن با بحران بتواند تصمیم درست بگیرد و از بحران جلوگیری کند.
 
زینی وند اظهار داشت: بنابراین با توجه به در پیش رو بودن انتخابات با این نگاه به سمت آدم‌های متخصص، توجیه به مسائل وزارت کشور و فرمانداری رفتیم و ترکیبی از تجارب ارزنده همکاران در بدنه استانداری، فرمانداری و جوانگرایی را لحاظ کردیم.
 
وی بیان کرد: ۱۵ فرماندار را برای تثبیت سرپرستی، جابجایی یا انتصاب جدید به وزارت کشور پیشنهاد دادیم و همه پذیرفته شدند و به صراحت می‌توان گفت فرمانداران را بر اساس ساختارهای استانداری و تخصصی انتخاب کرده و تلاش کردیم فرمانداران وامدار هیچ گروهی نباشند، استقلال عمل داشته و برنامه‌های دولت را قبول داشته باشند.
 
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به شرایط سخت کشور، فرماندارانی پا به کار و میدانی می‌خواهیم و با در نظر گرفتن تمامی شاخصه‌های یادشده فرمانداران را انتخاب کردیم.
 
وی نقش رسانه‌ها به ویژه خبرگزاری جمهوری اسلامی را در آگاه سازی جامعه و تشویق و ترغیب به مشارکت در انتخابات و انتخاب افراد اصلح بسیار مهم دانست و گفت: طرح مطالبات مردم از حاکمیت در همه کشورهای دنیا و حکومت‌ها مرسوم است و در کشور ما نیز طرح مطالبات بر اساس نیازمندی‌های مردم انجام می‌شود که بهترین راه انتقال آن به مسئولان از طریق رسانه‌ها و تریبون‌های عمومی است.
 
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: طرح مطالبات مردمی در استان‌هایی که پایگاه قومیتی دارند با وجودی که آرام و از راه‌های قانونی و تریبون‌های مردمی و عمومی بیان می‌شود اما برخی افراد و گروه‌هایی به صورت سازماندهی شده با اهدافی خاص آن را به سمت و سویی هدایت می‌کنند که با مطالبات اصلی و خواسته مطالبه کننده فاصله داشته باشد.
 
وی ادامه داد: در چنین شرایطی مسئولان، رسانه‌ها، معتمدان، نخبگان، علما، تریبون داران، بزرگان قومی و قبایل، احزاب و تشکل‌های مردم نهاد وظیفه دارند یک هدایتگری مناسب در طرح دقیق مطالبات مردمی انجام دهند.
 
زینی وند تصریح کرد: طرح دقیق مطالبات مردمی باعث می‌شود اصل مطالبات به دست مسئولان برسد که رسانه‌های رسمی بویژه ایرنا در این زمینه نقش بسیار مهمی دارند و در واقع یک حلقه واسطه مطمئنی برای دسته بندی مطالبات واقعی مردم هستند و مسئولان نیز با توجه به مقدورات و معذورات که در هر شرایطی متفاوت هستند، به این مطالبات پاسخ می‌دهند.
 
وی تاکید کرد: گروههای مرجع وظیفه دارند با درک شرایط واقعی جامعه مطالبات را مطرح کنند و وقتی این شرایط اتفاق بیفتد و این گروه‌ها بویژه رسانه‌ها فعال باشند جایی برای سو استفاده بدخواهان مردم و نظام باقی نمی‌ماند.
 
وی ادامه داد: رسانه‌های ارتباط جمعی به ویژه ایرنا به عنوان رسانه رسمی نظام جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار مهمی در نشان دادن ظرفیت‌ها و توانمندی‌های سیستان و بلوچستان دارند و در این زمینه وظیفه بسیار مهمی نیز در سوق دادن اذهان عمومی به سمت واقعیت‌های این منطقه که سرشار از زیبایی‌ها و پتانسیل‌ها است بر عهده دارند.
 
معاون سیاسی اجتماعی استاندار گفت: متاسفانه تاکنون تصویر شایسته ای از این استان در اذهان عمومی ترسیم نشده است بطوری که بسیاری از هموطنان وقتی به این استان سفر می‌کنند تازه متوجه می‌شوند که این منطقه با داشتن ظرفیت‌های کم نظیر و گاهاً بی نظیر، مردمی خونگرم و مهربان و مناظر و طبیعتی زیبا و بی همتا با آنچه از آن تجسم می‌کردند بسیار متفاوت است.
تعداد بازدید : ۶۵۰
(دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸) ۲۰:۰۴
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید