پنج شنبه / ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ / ۱۵:۱۷
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۷۷۷۸
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده

نوع نگاه به سیستان و بلوچستان باید تغییر کند و ظرفیت ها آن بیشتر مورد توجه قرار گیرد

(پنج شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷) ۱۵:۱۷

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درجلسه شورای فرهنگ عمومی استان با تاکید بر این مطلب  گفت فضای تصور شده از استان دربرخی موارد متناسب با ویژگی ها و قابلیت آن نیست که باید به ظرفیت های آن توجه شود .  

صالحی بابیان این که سیستان وبلوچستان 69 و دو دهم درصد در تحصیلات عالی رشد داشته است گفت این استان سومین استان در رشد افزایش سواد است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نوع نگرش مردم این استان به دستاوردهای انقلاب اسلامی، مشارکت بالا  در انتخابات و پیشینه تاریخی آنان را در مرزداری نشان غیرت وعزت ملی مردم سیستان و بلوچستان بیان کرد.

وی گفت تصور بخش خصوصی از امنیت اقتصادی موجود در استان صحیح نیست و بر همین اساس سرمایه گذاری کمی در این استان انجام شده است در حالی که این استان فرصت های فراوانی دارد.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی افزود درچند حوزه در این استان مثل زیرساخت های عرصه فرهنگ و هنر نیاز به تقویت داریم که همگرایی و تعامل نهادهای فرهنگی درتحقق آن نقش مهمی دارد.

صالحی  گفت سیستان و بلوچستان دارای ظرفیت های ویژه ای برای وانتقال فرهنگ کشورمان به آنسوی مرزها دارد.

استاندار سیستان و بلوچستان هم در این جلسه به پیشینه غنی فرهنگی استان اشاره کردو افزود: موسیقی حماسی استان، ومیراث غنی فرهنگی و شعر و ادب از ویژگیهای استان سیستان و بلوچستان است.

سید دانیال محبی ادامه داد: برخی آداب و رسوم قبیله ای وعشایری دراین استان پهناور نیاز به حمایت وتقویت فرهنگی دارد تا هم محاسن آن معرفی شود و هم برخی کاستی‌ها  براساس نیازهای روز رفع شود.

آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان نیز گفت این استان با ویژگی هایی مانند بهشت آثار باستانی و فرهنگی و یا تنگه احد کشور مطرح است بنابراین برای مبارزه و مقابله با اندیشه های تندرو و انحرافی که در کشورهای همسایه است می طلبد برنامه های فرهنگی کارشناسی شده  براساس نیاز استان تدوین شود.

وی ادامه داد در استان تنوع مذهبی وجود دارد اما همه با همبستگی های  قومی خود ، مرزداران ومیهن دوستان واقعی وارادتمندان به رهبری هستند که حلقه های محکم اتصال میان شیعه و سنی دراستان را ایجاد کرده است.

مولوی نذیر احمد سلامی، یکی از نمایندگان مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری هم توجه ویژه رسانه ها را  به  تقویت زیرساخت‌های مذهبی وتحکیم وحدت خواستار شد. 

حسین مسگرانی مدیرکل فرهنگ ‌وارشاد اسلامی آستانه گفت:  راه اندازی سینما سیار و چهار نگارخانه در شهرهای زابل، چابهار، ایرانشهر و سراوان درحال اجراست.  

تعداد بازدید : ۳۵۸
(پنج شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷) ۱۵:۱۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید