یکشنبه / ۱۷ تیر ۱۳۹۷ / ۱۳:۰۹
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۷۶۸۸
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده

وزیر کشور در ادامه برنامه سفر به منطقه سیستان از طرح آبیاری 46 هزار هکتاری دشت سیستان بازدید کرد

(یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷) ۱۳:۰۹
 
به گزارش روابط عمومی استانداری وزیر کشور که در رأس هیأتی متشکل از معاونان و مسئولان سازمانهای کشوری صبح امروزبه منطقه سیستان سفر کرده ؛ از طرح آبیاری 46 هزار هکتاری دشت سیستان بازدید و روند پیشرفت این پروژه را از نزدیک مورد ارزیابی قرار داد.
بر اساس مصوبه هیئت وزیران مورخ 25/4/93 مبلغ 850 میلیون دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی برای طرح انتقال آب با لوله به 46 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان اختصاص یافته است.
منابع تامین آب مورد نیاز این طرح از طریق ایستگاه پمپاژ چاه نیمه چهار و ایستگاه پمپاژ چاه نیمه های یک و دو پیش بینی شده که در مجموع40 درصد آب مورد نیاز طرح از طریق چاه نیمه های یک و دو و 60 درصد آن از طریق چاه نیمه چهار تامین خواهد شد.
حجم آب تخصیص یافته برای آبیاری این میزان از اراضی 400 میلیون متر مکعب در سال و تعداد بهره بردار در محدوده طرح46 هزار نفر می باشد.
از زمان آغاز عملیات اجرایی این طرح در منطقه سیستان برای 2936 نفر که اکثرا بومی هستند ایجاد اشتغال شده است.
این طرح در حال حاضر 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با 888 دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین در دست اجراست.
«کارگروه اجتماعی طرح» با حضور و مشارکت مسئولین اجتماعی مشاوران کارفرما تشکیل شده و به طور منظم برای تحقق اهداف مورد نظر اقدامات لازم را برنامه ریزی می کنند.
گفتنی است مهاجرت ساکنین و پیامدهای ناگوار اجتماعی و سیاسی آن بر کل کشور، ناپایداری اکوسیستم طبیعی و انسانی ، بالا بودن تلفات انتقال و توزیع آب ، روی آوردن بهره برداران بخش کشاورزی به مشاغل کاذب و افزایش بیکاری درمنطقه، عدم تعهد کشور افغانستان در تخصیص حقابه سیستان ، کاهش ضریب امنیتی منطقه به دلیل مهاجرت و خالی از سکنه شدن روستاهای مرزی منطقه، فقدان آب زیر زمینی قابل اتکاء  و مطمئن، تبخیر بیش از 4 هزارمیلیمتر در سال، وجود اقلیم خشک ، رطوبت کم و دمای بالای 48 درجه سانتیگراد،وابستگی کامل اقتصادی معیشت و اشتغال مردم به بخش کشاورزی به علت عدم توسعه سایر بخشها را می توان از عمده دلایل ضرورت اجرای این طرح در منطقه سیستان برشمرد.
تعداد بازدید : ۴۲۵
(یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷) ۱۳:۰۹

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید