چهارشنبه / ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ / ۲۰:۴۳
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۷۶۲۸
گزارشگر : ۱۴۴۹
سرویس اخبار برگزیده
استاندار در دیدار با رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور

اجرای طرح های آبخیزداری و ابخوانداری، تنها راه نجات کم آبی وخشکسالی در استان است

(چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷) ۲۰:۴۳

استاندار سیستان و بلوچستان تنها راه نجات کم آبی وخشکسالی  در عرصه استانی را اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری برشمرد و گفت: آبخیزداری باعث تقویت سفره های زیرزمینی آب می شود و ضمن تثبیت خاک از هجوم شن های روان جلوگیری می کند.
به گزارش روابط عمومی استانداری؛ سید دانیال محبی،  در دیدار با خلیل آقایی رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه ١٠٠درصد سیستان و بلوچستان دچار خشکسالی است، اظهار داشت: اجرای طرح  های آبخیزداری برای برون رفت از  خشکسالی و بحران کم آبی در استان را ضروری دانست.
وی شرایط استان را بلحاظ وجود 20 سال خشکسالی پی در پی بسیار بحرانی خواند و گفت: میزان  فرسایش خاک در استان بسیار بالاست و رطوبت بسیار کم و از طرفی وجود باد های 120 روزه در سیستان سبب شده است که با تبخیر چند برابری آب روبرو شویم.
محبی تنها راه نجات کم آبی وخشکسالی  در عرصه استانی را اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری برشمرد و ادامه داد: آبخیزداری باعث تقویت سفره های زیرزمینی آب می شود و ضمن تثبیت خاک از هجوم شن های روان جلوگیری می کند.
استاندار در پایان این جلسه از اختصاص ١٠ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی و اختصاص ٢٠ میلیارد تومان از طرف صندوق توسعه ملی برای اجرای طرحهای آبخیز داری به منظور کاهش اثرات خشکسالی و رفع تنش آبی خبر داد و گفت: بدین منظور از گروه های مشارکت مردمی با هدف اشتغال و به کار گیری نیروی کار داخل استان استفاده می شود که آیین نامه اجرایی آن توسط رئیس جمهور به زودی ابلاغ خواهد شد.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور هم در این نشست، اجرای طرح های آبخیزداری برای برون رفت از  خشکسالی و بحران کم آبی در استان سیستان و بلوچستان را از جمله اولویت های مهم سازمان جنگل ها برشمرد .

خلیل آقایی گفت: با توجه به تاکید دولت و اهمیت موضوع آبخیزداری امسال سال سرنوشت سازی برای منابع طبیعی خواهد بود و باید همه پای کار باشیم تا اقدامات آبخیزداری اثربخشی خود را بروز دهد.

تعداد بازدید : ۱۴۳
(چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷) ۲۰:۴۳پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید