جمعه / ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ / ۲۱:۵۱
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۱۱۱۲
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

در ایام نوروز کمترین تصادف و بیشترین فوتی را داشتیم

استاندار گفت: در ایام تعطیلات نوروزی کمترین تصادف و بیشترین آمار فوتی ها مربوط به استان سیستان و بلوچستان بوده است.

در ایام نوروز کمترین تصادف و بیشترین فوتی را داشتیم
(جمعه ۱۹ فروردین ۱۴۰۱) ۲۱:۵۱

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ هفتمین جلسه ستاد تسهیلات سفر به ریاست حسین مدرس خیابانی "استاندار سیستان و بلوچستان"و با حضور مدیران و اعضای این ستاد روز گذشته در استانداری برگزار شد.

مدرس خیابانی در این جلسه اظهار داشت: بررسی آمارها نشان می دهد در ایام طرح ویژه نوروز از ۲۵ اسفند لغایت ۱۵ فروردین، بلحاظ تعداد تصادفات در بین استانها رتبه ۳۰ ام را در کشور داشتیم اما با وجود کمترین تصادف در بین استان‌های کشور،بالاترین آمار فوتی ها مربوط به استان سیستان و بلوچستان است و در تصادفات منجر به فوت استان سیستان و بلوچستان رتبه اول را داشته است.

وی افزود: تعداد تصادفات کشوری ۷۵ هزار و ۶۶۱ فقره که از این آمار تعداد ۴۵۸ فقره تصادف و ۸۲ نفر فوتی مربوط به استان سیستان و بلوچستان است.

استاندار ادامه داد: بررسی آمارها گویای این مطلب است که به ازای هر پنج و نیم تصادف در استان یک نفر فوتی داشتیم؛ درصورتی که این آمار در سطح کشور به ازای هر ۹۰ تصادف یک نفر فوتی است. یعنی در هر تصادف ۱۸ برابر نسبت به میانگین کشوری کشته ها بیشتر است که این روند فاجعه است.

وی خاطرنشان کرد: این آمارها به دلیل این است که همه جاده‌های استان دو طرفه است و تصادفات ازجنس تصادفات شدید و ۹۹ درصد آن رخ به رخ است و منجر به فوت می شود.

مدرس خیابانی با بیان اینکه جنس جاده ها، دو طرفه بودن، کم عرض بودن و مطلوب نبودن زیرساخت‌های جاده‌ای موجب این تلفات می‌شود، تصریح کرد: اگر جاده‌های استان همانند استان های دیگر از نوع بزرگراه و آزادراه باشد با تعداد تصادفات کمتر، این همه تلفات نداشتیم.

وی گفت: در ایام تعطیلات استان‌های فارس، کرمان و خراسان رضوی بعد از سیستان و بلوچستان به ترتیب با آمار ۸۰ ،۷۸ و ۵۷ نفر فوتی و سیستان و بلوچستان با ۸۲ فوتی بالاترین آمار کشته‌ها را به خود اختصاص داد. این در حالی است که میانگین تردد ها در این ایام در کشور ۵۱ درصد افزایش داشته و در سیستان و بلوچستان ۲۵ درصد افزایش یافته که این تعداد فوتی با نصف میانگین تردد کشوری بحران بزرگی است.

استاندار گفت: این آمار تلفات فوق‌العاده تکان‌دهنده است و اینکه در این ایام ۸۲ نفر انسان در استان کشته شدند می توان گفت: که ۱۰ درصد کشته های کشور مربوط به سیستان و بلوچستان است.

وی ادامه داد: مقایسه این آمارها نشان می‌دهد که این بحرانی فراتر از بحران گروناست و تعداد کشته های آن فراتر از کشته های کرونا در طول ۶ ماه است.

مدرس خیابانی تاکید کرد: باید یک کار ضربتی در حوزه راهسازی صورت گیرد چرا که هر روز که یکی از جاده‌های استان دوبانده شود از مرگ یک هم وطن پیشگیری می‌شود.

وی بیان داشت: همه دستگاه‌ها باید در قالب یک مطالبه فراگیر و جمعی کار کنند و از دولت بخواهیم محور شمال- جنوب و کریدور ساحلی دوبانده شود.

استاندار عنوان کرد: کوتاهی در تحقق این موضوع حق الناس است و همه برای اجرایی شدن این امر باید تلاش کنیم تا اعتبار مورد نیاز برای اجرای این پروژه را مصوب کنیم.

راشدی سرپرست دفتر فنی،امور عمرانی،حمل و نقل و ترافیک استانداری، در این جلسه به بیان به بررسی آمارهای تصادف در شهرستانهای استان پرداخت و افزود: در حوزه شهرستان زاهدان ۱۳۲ فقره تصادف، در شهرستان زابل ۶۶ فقره، ایرانشهر ۴۴ و در حوزه شهرستان خاش ۳۲ فقره تصادف رخ داده است که با توجه به محور پر حادثه و تصادف خیز خاش، تمرکز پلیس بر روی این محور و افزایش استقرار پایگاه های پلیس در محور خاش و افزایش گشت های نامحسوس در این محور باعث شد که شهرستان خاش در رتبه چهارم قرار گیرد.

وی افزود: تعداد مجروحین در حوزه شهرستان زاهدان ۱۶۲ نفر، در حوزه شهرستان خاش ۸۲ نفر و تعداد متوفیان در حوزه شهرستان زاهدان ۱۵ نفر، در حوزه شهرستان خاش ۱۳ نفر و در حوزه شهرستان ایرانشهر ۱۰ نفر فوتی بوده است.

تعداد بازدید : ۸۶۵
(جمعه ۱۹ فروردین ۱۴۰۱) ۲۱:۵۱
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید