سه شنبه / ۷ دی ۱۴۰۰ / ۰۸:۳۷
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۰۷۷۸
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

اعضای گروه دیده‌بان شفافیت و عدالت با استاندار سیستان و بلوچستان دیدار کردند

اعضای گروه دیده‌بان شفافیت و عدالت پیش از ظهر امروز “دوشنبه” با هدف بیان مشکلات و ارایه راهکارهای علمی و عملی برای رفع مسایل استان با استاندار سیستان و بلوچستان در محل استانداری دیدار کردند.

اعضای گروه دیده‌بان شفافیت و عدالت با استاندار سیستان و بلوچستان دیدار کردند
(سه شنبه ۷ دی ۱۴۰۰) ۰۸:۳۷

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ در این نشست موضوعاتی از جمله مشکلات طرح ۴۶ هزار هکتاری، توسعه و رونق بازارچه‌ها و تجارت مرزی، واردات دام، کشاورزی، گردشگری، حق آبه هیرمندو موضوعات مربوط به حوزه سلامت مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

حسین مدرس خیابانی در پاسخ به مسائل مطرح شده در این جلسه ضمن تاکید بر ارتباط اعضای این موسسه با مدیران استانداری و برگزاری نشست های فصلی با استاندار موضوع تامین آب را اولویت استان برشمرد و با بیان کاهش بارندگی ها و کمبود آب بویژه در شمال استان، اظهار داشت: در بحث حق آبه هیرمند این موضوع به صورت رسمی باید از طریق وزارت خارجه پیگیری شود.

وی در بحث اشتغال زایی و حمایت از واحدهای تولیدی استان افزود: همه دستگاه‌های اجرایی موظفند نیازمندیهای خود را از محصولات تولیدی استان تامین کنند و پیگیری میکنیم مشکلات فراروی واحدهای تولیدی برای کاهش قیمت تمام شده آنها مرتفع شود.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: در بحث صدور مجوزهای سرمایه‌گذاری، مرکز جذب سرمایه گذاری فعال شده و مقرر شده نمایندگان دستگاه‌های مربوطه در این مرکز مستقر شوند.

مدرس خیابانی افزود: پیشنهاد میکنم که یک نماینده رسمی از سوی این گروه در این مرکز مستقر شود تا روند سرعت بخشی به صدور مجوزها و همچنین شفافیت در مجوزهای صادر شده را پیگیری نماید.

وی ادامه داد: اولویت اول دولت سلامت و تامین معیشت مردم است که بر مبنای همین اولویت‌ها نشستی با بنیاد هاسب برای همکاری در پروژه‌های نیمه تمام برگزار شد و همکاری خیران در بحث مدرسه سازی و تامین فضای آموزشی، پروژه های بهداشت و درمان و آبرسانی روستایی خواستار شدیم که خیرین در این سه حوزه به صورت متمرکز همکاری داشته باشند.

استاندار گفت: نمی توان فقط از دولت انتظار داشته باشیم همه موارد را به تنهایی به پیش ببرد چرا که دولت نه تاجر خوبی و نه تولیدکننده خوبی است و تنها نقش دولت نقش سیاستگذاری و سکانداری در مسائل است.

مدرس خیابانی بیان داشت: در شرایط حاضر توسعه باید با همکاری مردم و بخش خصوصی صورت گیرد چرا که اعتبارات عمرانی دولت بسیار اندک است و از سویی سرمایه‌های سرگردان بسیار زیادی در کشور وجود دارد که می‌توان آنها را به سمت توسعه سوق داد.

وی در خصوص واردات تجهیزات پزشکی از مرز اظهار داشت: هر سرمایه‌گذاری که در بحث تولید تجهیزات پزشکی و همچنین تجارت این تجهیزات ورود پیدا کند؛ استانداری آمادگی دارد هم در نقطه مرزی مورد نظر مجوزها و سایر امکانات مورد نیاز را در اختیار قرار دهد تا شرایط انحصاری موجود بشکند و از ظرفیت پاکستان نیز در این زمینه استفاده گردد.

استاندار در خصوص پیشنهاد راه اندازی کارخانه تولید دارو از مواد مخدر بیان داشت: سوله ای در شهرک صنعتی رامشار به همین منظور آماده شده است و یک سرمایه گذار اعلام آمادگی کرده بود و مجوزهای لازم اخذ شد اما در حال حاضر متوقف شده و مجوزهای لازم در اختیار ایدرو قرار دارد و هر سرمایه‌گذاری که در این موضوع ورود کند مجوزها و امکانات موجود در اختیار وی قرار می گیرد.

مدرس خیابانی ادامه داد: ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام آمادگی کرده که تمام مواد مورد نیاز این کارخانه به صورت رایگان در اختیار کارخانه قرار گیرد.

استاندار در بحث تامین علوفه و کاه از افغانستان گفت: واردات علوفه و کاه از افغانستان آزاد است و اما اخذ عوارض یکی از موانع پیش روی واردات ان است که این امر را سازمان های مردم نهاد باید به عنوان مطالبه پیگیری کنند.

مدرس خیابانی عنوان کرد: کالاها از دو کانال گمرک رسمی و بازارچه رسمی وارد می شود اما دو دستگی در این امر وجود دارد و بازارچه نباید مشمول تشریفات گمرکی شود چرا که بازارچه مربوط به پیله ور و مرز نشین است و تلاش می کنیم تا حذف این تشریفات را بتوانیم مصوب کنیم و از سویی موضوع حذف تشریفات گمرکی را باید به عنوان یک مطالبه از سوی سازمانهای مردم نهاد مطالعه گری شود.

استاندار گفت: در شورای تامین هم به طور موقت مصوب شد که به طور موقت ورود کالا از بازارچه ها را تا سقف ۴۰۰ دلار بدون تشریفات گمرکی مبادله شود.

وی در خصوص واردات نارنگی از مرزهای استان گفت: رایزنی در این خصوص انجام شده که بتوانیم این محدودیت را حذف کنیم چرا که ورود چند صندوق نارنگی توسط پیله ور از بازارچه‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند و در مجموع واردات به دو هزار تن هم نخواهد رسید اما آنچه که مشکل ایجاد می‌کند شاید ورود کشتی ۷۰ هزار تنی نارنگی از مرزهای آبی باشد.

مدرس خیابانی بیان داشت: در خصوص واردات دام هم نشست با وزیر انجام شده و پیشنهاد شده حداقل نیازمندیهای حوزه نیروهای مسلح را بتوانیم از طریق استان تامین کنیم.

وی در بخش دیگری در این نشست تاکید کرد: میز دانشگاه در استانداری و سایر دستگاه‌ها راه‌اندازی شود و دانشگاه باید نیروی انسانی متخصص مورد نیاز استان را تامین کند و در همین راستا سازمان فنی‌ وحرفه‌ای در حوزه نیازمندی های پتروشیمی و فولاد وارد شود و نسبت به آموزش نیروی انسانی مورد نیاز در سطح استان اقدام نماید.


تعداد بازدید : ۴۵۹
(سه شنبه ۷ دی ۱۴۰۰) ۰۸:۳۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید