سه شنبه / ۲۳ آذر ۱۴۰۰ / ۱۹:۳۷
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۰۷۲۶
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار سیستان و بلوچستان:

تاکید وزیر کشور به گسترش تبادلات مرزی در استان های مرزی

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه وزیر کشور اختیارات ویژه به استانداران مرزی برای تقویت اقتصاد مرزی داده است؛ گفت: تلاش بر این است که با فعال سازی ظرفیت بازارچه های مرزی، جهشی جدی در توسعه مبادلات مرزی کشور داشته باشیم.

تاکید وزیر کشور به گسترش تبادلات مرزی در استان های مرزی
(سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰) ۱۹:۳۷

به گزارش روابط‌عمومی استانداری؛ حسین مدرس خیابانی “استاندار” در نشست مشترک با دکتر محسن کوشش تبار سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور و رحیم حیات قریشی سفیر پاکستان در تهران و هیات همراه اش با بیان اینکه افزایش حجم تبادلات بازرگانی به کشورهای همسایه از مهم ترین راهبردهای دولت سیزدهم است؛ گفت: در این پروسه استان های مرزی کشور می توانند تسهیل گر تجارت مرزی و گسترش روایط با همسایگان مرزی باشند.

استاندار سیستان و بلوچستان با تشریح این موضوع که استان سیستان و بلوچستان از مرز طولانی با کشور دوست و همسایه پاکستان برخوردار است؛ گفت: توسعه اقتصادی مرزی در گرو تقویت بازارچه های مرزی است.

وی در ادامه با اشاره به تاکید وزیر کشور بر تقویت مبادلات مرزی با کشورهای همسایه گفت: دکتر وحیدی همواره بر این موضوع تاکید دارند که استانداران مرزی اختیارات ویژه برای گسترش و تقویت تبادلات مرزی داشته باشند و امروز این ظرفیت در استان سیستان و بلوچستان با دارا بودن شش بازارچه مرزی با کشور پاکستان به خوبی وجود دارد .

وی اضافه کرد: در حال حاضر بازارچه های موجود با پاکستان شامل بازارچه های میرجاوه، پیشین، کوهک، جالق و ریمدان است که نیازمند فعال سازی و تقویت بیشتر است.

مدرس خیابانی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به دیوارکشی در میان دو سوی مرز ایران و پاکستان گفت: حفاظ کشی گرچه برای تقویت نظارت بر فعالیت قاچاقچیان و ترددهای غیرمجاز امری پسندیده است اما به نوبه خود باعث کاهش تبادلات و ارتباطات مرزنشینان می شود که نیازمند تدبیری جدی است.

وی اضافه کرد: برای جبران این نقیصه باید گذرگاههای موجود فعالتر شوند و در این راستا ضرورت دارد گذرگاه گلشن از طرف پاکستان برای تقویت تبادلات بازگشایی شود.

وی همچنین خواست که طرف پاکستانی مرز پیشین را هم فعال تر کند تا زمینه های گسترش تبادلات مرزی بیش از گذشته تقویت شود.

حذف عوارض متقابل در پایانه ها از دیگر محورهای مورد اشاره مهندس مدرس خیابانی بود و در این خصوص گفت: کاهش عوارض بر کامیون های تجاری به نوبه خود بر گسترش تجارت مرزی تاثیر می گذارد و درخواست داریم طرف پاکستانی عوارض کامیون های ایرانی را به صورت مشترک کاهش دهد.

وی همچنین به ضرورت ایجاد بازارچه های خرده فروش مرزی اشاره کرد و گفت: ایجاد این بازارچه ها باعث تامین نیازمندی های دو سوی مرزنشینان می شود.

استاندار سیستان و بلوچستان در ادامه به لزوم برقراری خط هوایی کویته به زاهدان اشاره کرد و گفت: همه تلاش بر این است که گردش تجار و توریسم میان دو کشور با راه افتادن این خط هوایی تقویت شود.

وی در پایان گفت: فعال سازی تهاتر میعانات گازی به خصوص LPG که هم اکنون به میزان 750 میلیون دلار صادرات به کشور پاکستان است در ازای اقلام مورد نیاز اقتصاد و تجارت کشور می تواند جهشی جدید به گسترش تبادلات مرزی دو کشور دهد که نیازمند توجهی جدی تر است.

تعداد بازدید : ۴۵۶
(سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰) ۱۹:۳۷
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید