دوشنبه / ۲۲ آذر ۱۴۰۰ / ۱۲:۴۵
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۰۷۲۱
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

توسعه اقتصادی سیستان و بلوچستان مهمترین هدف دولت است

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: مهمترین هدف دولت توسعه و اجرای برنامه‌های اقتصادی استان است و با همین ماموریت به استان آمده‌ام و اعتقاد داریم که با توسعه عمرانی و اقتصادی موضوع اصلی این استان یعنی امنیت پایدار و ارتقا شاخص‌ها محقق می‌شود.

توسعه اقتصادی سیستان و بلوچستان مهمترین هدف دولت است
(دوشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۰) ۱۲:۴۵

حسین مدرس‌خیابانی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه طرح‌ها و پروژه‌های مصوب سفر رییس‌جمهور به استان در تمام حوزه‌ها هست اظهارداشت: در حوزه زیربناها تخصیص اعتبارات خوب در بخش آب، راه، نیروگاهی، تکمیل پروژه‌های نیمه تمام درمانی، آموزشی، مدرسه‌سازی و موضوع فاضلاب شهرهایی مثل چابهار از مصوبات سفر رییس‌جمهور به استان است.

وی با اشاره به اینکه در زمینه توسعه فعالیت بندر چابهار و موضوعات مرزی و بازارچه‌ها مصوبات خوبی ارائه شده است تصریح کرد: در مصوبات سفر رییس جمهور در حوزه جهاد کشاورزی اعتبارات خوبی گرفته شد و در بخش صنعت نیز تکالیفی بر عهده وزارت صنعت معدن و تجارت قرار گرفت.

استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: تفاهم‌نامه‌های مصوبات سفر که به امضای معاون اول رییس جمهور، معاون اجرایی و وزرا رسیده بود از سوی استانداری نیز امضا شد و به یاری خدا به زودی این تفاهم‌نامه‌ها برای اجرا به استان ابلاغ خواهد شد.

وی تاکید کرد: شکاف زیادی در شاخص‌های اقتصادی و زیربنایی سیستان و بلوچستان وجود دارد که سعی شد در این مصوبات لحاظ شود، یعنی این استان را با نگاه ویژه‌تر مدنظر قرار دهند.

مدرس خیابانی گفت: استان ما در بسیاری از شاخص‌ها رتبه‌های قابل قبولی ندارد بنابراین با اختصاص این اعتبارات می‌توانیم بخشی از شاخص‌هایمان مثل آب آشامیدنی، بزرگراه‌ها، راه‌های ارتباطی، سرانه فضای آموزشی و فاضلاب‌های شهری را بهبود دهیم.

وی تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام برای بالابردن شاخص‌های سیستان و بلوچستان را از مصوبات سفر رییس جمهور عنوان کرد و افزود: البته اعتقاد داریم چون این استان در برخی حوزه‌ها با خلاء پروژه‌ها و طرح‌هایی روبرو است مجبوریم برای بهبود شاخص ‌ها پروژه‌های جدیدی را نیز شروع کنیم.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به بخشی از عملکردهای دولت گفت: در ابتدای کار در استان بخش عمده‌ای از توان‌مان را به موضوع واکسیناسیون کرونا اختصاص دادیم زیرا پوشش واکسیناسیون در این استان بسیار کم بود.

وی ادامه داد: با برگزاری جلسات متعدد در ستاد مدیریت بحران و انجام واکسیناسیون سیار، توسعه پایگاه‌های تجمیع واکسیناسیون، اطلاع‌رسانی و تبلیغات و ایجاد رقابت مثبت در میان شهرستان‌ها درصد پوشش واکسیناسیون به نسبت قابل قبولی رسید.

مدرس خیابانی بیان کرد: خوشبختانه اوضاع کرونا در کشور خوب است و سیستان و بلوچستان بیشترین مناطق آبی در میان رنگ های کرونایی را دارد و همه تلاشمان این بوده که درصد واکسیناسیون این استان را به میانگین کشوری برسانیم.

وی با بیان اینکه میانگین کشوری در واکسیناسیون ۸۶ درصد دُز اول و ۷۲ درصد دُز دوم است و ما هم داریم به این سمت حرکت می‌کنیم خاطرنشان کرد: بالای ۹۰ درصد پوشش واکسیناسیون دانش‌آموزان، ۱۰۰ درصد نیروهای مسلح و ۸۰ درصد کارکنان دولت انجام شده است.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بسیاری از موضوعات امنیتی، اجتماعی و فرهنگی ریشه اش اقتصادی است یعنی برای مردم و هم استانی‌هایمان باید شغل و معیشت ایجاد کنیم تا بسیاری از این معضلات کاهش پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه تعیین اولویت‌ها نخستین کار دولت بوده است گفت: اولویت های سیستان و بلوچستان در تمام حوزه‌ها شناسایی شده، حتی به تفکیک هر شهرستانی اولویت‌ها مشخص شده است.

 

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: هر کدام از شهرستان‌های سیستان و بلوچستان در چارچوب سند آمایش یک دفترچه توسعه دارند که این مهم ۲ بخش دارد یکی تکمیل زیربناهای شهرستان و دیگری استفاده از پتانسیل‌های اقتصادی است.


وی با اشاره به مصادیق استفاده از پتانسیل‌های اقتصادی گفت: در تمام شهرستان‌های سیستان و بلوچستان پروژه‌های توسعه مرغداری تعریف کردیم یعنی اینکه هر کسی مرغداری دارد باید بتواند ظرفیتش را ۲ برابر کند و برای شهرستانهایی که مرغداری ندارند مجوز صادر کردیم.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: در بحث نخیلات تفاهم‌نامه خوبی را با شرکت‌های بزرگ برای توسعه این مهم و تکمیل زنجیره‌اش(صنایع بسته‌بندی، فرآوری و سردخانه) امضا کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: در بخش شیلاتی و آبزیان اعلام کردیم که در شهرستان تفتان طرح توسعه شیلات را اجرا کنند و در بعضی نقاط به ویژه مناطق جنوبی برای موضوع میوه‌های گرمسیری نیز طرح‌های خوبی داریم.

تعداد بازدید : ۴۱۵
(دوشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۰) ۱۲:۴۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید