یکشنبه / ۱۴ آذر ۱۴۰۰ / ۱۹:۵۲
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۰۷۰۴
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده
استاندار:

نقش شوراها در توسعه استان یک نقش تعیین‌کننده است

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: نقش شوراها در توسعه استان یک نقش تعیین کننده است و شوراها باید تلاش کنند که شهر و روستای خود را به نقطه ای برسانند که رضایتمندی مردم را به دنبال داشته باشد که البته رضایت خداوند هم در همین مرحله است.

نقش شوراها در توسعه استان یک نقش تعیین‌کننده است
(یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰) ۱۹:۵۲

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ حسین مدرس خیابانی "استاندار سیستان و بلوچستان" در جلسه انتخابات اعضای شورای اسلامی استان، به نقش و جایگاه شوراها در توسعه استان اشاره کرد و اظهار داشت:توسعه استان از توسعه روستاها شروع می‌شود و اگر می‌خواهیم استانی توسعه یافته داشته باشیم که معیارها و شاخص‌های توسعه و رفاه و معیشت اجتماعی در آن شکل بگیرد باید روستای مولد و توسعه یافته و شهر توسعه یافته داشته باشیم لذا نقش شوراها یک نقش تعیین کننده است.

مدرس خیابانی افزود: نقش شوراهای شهر و روستا کمتر از نقش حاکمیت و دولت نیست و مجموعه حاکمیتی استانداران،فرمانداران و بخشداران بدون مشورت با شوراها نمی‌توانند کاری از پیش ببرند.

وی اضافه کرد: همه مدیران اجرایی احتیاج به مشورت و همفکری با شوراها دارند و از طرفی شوراهای اسلامی نیز زمینه مشورت دادن به سکانداران اجرایی را دارند.

استاندار خاطرنشان کرد: اصل مشورت در اسلام تاکید شده است و استفاده از خرد جمعی هنر است و تصمیم بر مبنای خرد جمعی تصمیم متقن تری خواهد بود.

وی گفت: شوراها علاوه بر جایگاه سیاستگذاری، طراحی ، برنامه‌ریزی و نظارتی،در عین حال باید به مردم پاسخگو باشند.

این مقام ادامه داد: شوراها پل ارتباطی بین دولت و حاکمیت و مردم هستند چراکه نقطه نظرات مردم را به دولت منتقل می‌کنند و هم نقطه نظرات و سیاست های دولت را به مردم منتقل می‌کنند و پاسخگو هستند.

مدرس خیابانی با تاکید بر نقش و کمک شوراها در توسعه استان گفت: شوراها باید در توسعه اقتصادی در سطح استان کمک کنند چرا که صاحبان سرمایه و ثروت را که عرق و تعصب به استان دارند ،می شناسند. لذا جذب این صاحبان سرمایه برای اعضای شورا باید یک اصل باشد.

وی خاطر نشان کرد: برنامه‌های مختلفی در حوزه توسعه استان داریم که تنها با اتکا به اعتبارات دولتی در شرایط فعلی تحریم امکان پذیر نیست و باید از سرمایه‌های مردمی و بخش خصوصی برای اجرای آن استفاده کنیم و همه تلاش و قدرت شوراها باید برای جذب این سرمایه ها باشد.

استاندار گفت: یکی دیگر از انتظارات از شوراها امید آفرینی در بین مردم است چرا که دشمن همواره تلاش می‌کند تا فضای یأس و ناامیدی را در بین مردم القا کند و در قالب برخی مطالبات مردم را رودرروی دولت قرار دهد.

وی ادامه داد:از سویی مردم با روی کار آمدن دولت سیزدهم امیدوارتر شده اند لذا باید شوراها تلاش کنند انتظارات و مطالبات مردم را با امکانات کشور منطبق کنند و شبانه روز در جهت تامین خواسته های مردم و مطالبات آنها تلاش کنند.

رحمدل بامری معاون سیاسی و اجتماعی استانداری نیز در این جلسه بر بررسی نقاط ضعف و همچنین نقاط قوت شوراها و استفاده از تجربیات ادوار گذشته تاکید کرد و گفت: شوراها باید در برابر تکالیف پاسخگو باشند و این پاسخگویی باید هم از جانب مجموعه دولت و هم از سوی شورا ها به صورت دو طرفه باشد.

وی بر همراهی و همگامی، انسجام و وحدت رویه بین اعضای شورای اسلامی تاکید کرد و افزود: این همراهی و انسجام باعث می شود که شوراها نقش آفرینی در سطح کلان داشته باشند و مسائل مردم را حل نمایند.

بامری خاطرنشان کرد: شوراها از مباحث صنفی و جناحی عبور کنند و تنها به حل مشکلات مردم بپردازند و مطالبات و مشکلات مردم را به صورت جدی پیگیر باشند و و راهکارهای لازم را ارائه دهند.

بیجار معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در این جلسه اظهار داشت: شوراها مسائل و مشکلات را شناسایی و در اختیار مسئولان قرار دهند و دولت نیز با توجه به ظرفیت هایی که دارد این طرح ها و موضوعات را حتماً بررسی و از ظرفیت شوراها استفاده خواهد کرد.

سارانی مدیر کل امور شهری و شوراهای استانداری نیز گفت : تعداد ۲۶ شهرستان، ۶۷ بخش ، ۵۵ شهر و ۱۰ هزار و ۵ آبادی در استان داریم که از این تعداد ۶ هزار و ۹۴۱ آبادی بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارند که بر اساس قانون می‌توانند شورای اسلامی داشته باشد.

سارانی ادامه داد: در مجموع تعداد ۲۹۰ عضو شورای اسلامی شهری در استان وجود دارند که ۱۳ نفر از آنها زن و ۲۷۷ نفر مرد هستند.

وی ادامه داد: اعضای شورای اسلامی روستاها نیز ۱۰ هزار و ۶۷۲ نفرند که از این تعداد ۶۹۶ نفر زن و ۹ هزار و ۹۷۶ نفر مرد هستند.

بنابراین گزارش در این جلسه پس از انجام مراسم تحلیف و رای گیری حسین اسماعیل زهی به عنوان رئیس شورای اسلامی استان و محمد امین محمدی به عنوان نایب رئیس شورای اسلامی استان و عباسعلی نخعی و داد محمد حمیدنژاد به عنوان منشی شورای استان به مدت یک سال انتخاب شدند.

همچنین در این مراسم محمدحسین ملک رئیسی، محمد کریم عزیزی و فاروق اعظمی به عنوان نمایندگان شورای استان در شورای عالی استان ها انتخاب شدند.

تعداد بازدید : ۵۴۰
(یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰) ۱۹:۵۲
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید