اخبار

اجرای برنامه رصد عمومی «لبخند ماه»

انجمن نجوم خیام، همزمان با گروه‌های ستاره‌شناسی کشورهای دیگر و در اقدامی هماهنگ، از ساعت 19:30 الی 21:30 جمعه مورخ 27/6/94 در محل بوستان فرهنگیان زاهدان، اقدام به برگزاری شب جهانی رصد ماه با عنوان «لبخند ماه» نمود.

در شب جهانی رصد ماه که با همکاری استانداری و اداره کل استاندارد سیستان و بلوچستان برگزار شد، ده‌ها نفر از علاقه‌مندان به زیبایی‌های آسمان شب ، بویژه ماه، ساعاتی را به تماشا و آشنایی بیشتر با تنها قمر زمین و تاثیرات وجود آن بر زندگی انسان‌ها پرداختند.

این برنامه هرساله با همکاری گروه‌های آماتوری ستاره‌شناسی و با پشتیبانی مراکز معتبر علمی از جمله ناسا برگزار می‌شود که طی آن و در راستای آشنایی هرچه بیشتر عموم جامعه با جلوه‌های طبیعی آسمان، منجمان آماتور، ابزارهای رصدی خود را بصورت رایگان برای استفاده مردم در مراکز جمعیتی قرار می‌دهند.

یک دستگاه تلسکوپ 12 اینچ دابسونی و دو عدد تلسکوپ نیوتونی 6 اینچ از جمله ابزار رصدی مهیا شده برای عموم افراد حاضر در بوستان فرهنگیان زاهدان بود.

لازم به ذکر است باتوجه به مشکلات ناشی از نرخ بالای بازماندگی از تحصیل و بی‌سوادی در سیستان و بلوچستان و با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم ثبت نام کودکان فاقد شناسنامه در مدارس، عواید این برنامه از سوی انجمن نجوم خیام به انجمن فرهنگی بانوان سیستان و بلوچستان (که پی‌گیری ثبت نام و تامین مایحتاج تحصیلی جمعی از این کودکان را بر عهده دارد) قرار گرفت.

۱۳ مهر ۱۳۹۴ ۱۲:۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید