اخبار

عنوان فعالیت " تشکیل تشکل های صنفی و سیاسی، احزاب و کانون های بازنشستگان در استان "

-        هدف از شرح فرآیند :

ارائه روش نظام مند درخصوص نحوه فعالیت به منظور تشکیل تشکل های صنفی و سیاسی، احزاب و کانون های بازنشستگان در استان در چارچوب قوانین مربوط  

-        شرح روش و دستور العمل :

1- ورود به سایت وزارت کشور (WWW.moi.ir)

2- انتخاب لینک "احزاب و تشکل های صنفی" از قسمت خدمات الکترونیکی در سمت راست صفحه اصلی

3- مطالعه "نحوه ثبت نام و راهنمای تقاضای تاسیس و صدور پروانه تشکلهای موضوع قانون احزاب" در پایین صفحه

راهنمای ثبت نام در سامانه :
- به درخواست های حاوی اطلاعات ناقص و نامفهوم رسیدگی نمی شود
-
اگر به هنگام درج اطلاعات در هر یک از مراحل ثبت نام ، ارتباط شما با سایت قطع شد ، مراحل ثبت نام را مجدداً از ابتدا تکرار نمائید .
-
متقاضیان تأسیس تشکل باید حداقل شرایط ذیل را داشته باشند:
1- داشتن حداقل 25 سال تمام
2- التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
3- تابعیت ایران
4- نداشتن سوابق سوء مندرج در ماده 7 قانون فعالیت احزاب و جمعیتها
5- نداشتن سوء پیشینه کیفری و عدم محرومیت از حقوق اجتماعی براساس رأی دادگاه صالحه
-
حداقل تعداد اعضای هیأت مؤسس برای تشکل سیاسی 15 نفر و تشکلهای صنفی و اقلیت های دینی 7 نفر می باشد
-
برای انتخاب عنوان تشکل ، دقت لازم صورت گیرد تا از انتخاب عنوان تکراری که قبلاً مجوز آن صادر شده و یا با ماهیت تشکل مورد درخواست تناسب ندارد خودداری شود .
برای مشاهده اسامی تشکلهایسیاسی دارای مجوز فعالیت اینجا را کلیکنمائید وبرای مشاهده اسامی تشکلهایصنفی دارای مجوز فعالیتاینجا را کلیک نمایید.
-
در خصوص تشکل های صنفی ، در صورتی که عنوان پیشنهادی در برگیرنده صنف ، حرفه یا پیشه خاصی باشد باید نسبت به ارائه مدارک مربوطه اقدام شود .
-
برای صدور مجوز دفاتر فرعی تشکل های سیاسی در شهرستانها به فرمانداری مربوطه مراجعه نمائید

- برای آشنایی با متن قوانین و مقررات مربوطه را کلیک نمائید .- برای ارسال هرگونه شکایت و یا اعتراضی در خصوص تشکل ها ، از طریق لینک شکایاتوارد شوید .
-
جهت آشنایی با مراحل ثبت نام و درخواست تأسیس و صدور پروانه تشکلها اینجاراکلیک نمائید .
فرم ثبت تشکلهای موضوع قانون فعالیت احزاب جمعیتها و انجمن های سیاسی و صنفی یا اقلیتهای دینی شناخته شده

4- انتخاب گزینه "قوانین و نکات لازم" در سمت راست صفحه و قسمت منوی اصلی . محتویات صفحه بازشده به شکل زیر بوده و می توان ضمن مطالعه به قسمت های مختلف اطلاعات دسترسی داشت.

 

5- انتخاب فرم " ثبت تشکلهای موضوع قانون فعالیت احزاب ، جمعیت ها و انجمنهای سیاسی و صنفی یا اقلیت های دینی شناخته شده"  در پایین صفحه.

6- متقاضیان باید پس از ورود  فرم تقاضای تأسیس که در بردارنده عنوان ، اهداف و خط مشی های مورد نظر است و فرم مشخصات فردی اعضای هیأت مؤسس را تکمیل و کد رهگیری را دریافت نمایند

7- پس از بررسی و تایید تشکل مراتب از طریق سایت وزارت کشور به اطلاع متقاضیان خواهد رسید ، در این مرحله نماینده هیات موسس با در دست داشتن مدارک مورد نیاز ( شامل 2  قطعه عکس 6 در 4 ، تصویر کارت ملی و تمامی صفحات شناسنامه هر یک از اعضای هیأت مؤسس و همچنین مدارک مربوط به صنف و حرفه مربوطه برای متقاضیان تأسیس تشکلهای صنفی و تخصصی ) و نیز تاییدیه دریافتی به اداره کل سیاسی و انتخابات استانداری مراجعه و دریافت فرم های مربوط  پس از تکمیل در 9 نسخه به همراه سایر مدارک  به کارشناس مربوط تحویل می دهند

8- پس از بررسی اولیه موارد در صورت تایید  پرونده متقاضیان به همراه مستندات به  اداره کل سیاسی وزارت کشور و گروه های مربوطه ارسال خواهد شد

9- دفتر امور سیاسی وزارت کشور  پس از انجام مراحل قانونی و استعلامات مربوطه  و طرح موضوع در جلسه کمیسیون ماده 10 وزارت کشور نتیجه را  به استانداری اعلام می نماید  درصورت تایید اولیه موضوع به متقاضیان اعلام تا نسبت به برگزاری اولین مجمع عمومی خود اقدام نمایند.

10- مجمع عمومی تأسیس تشکل حداکثر ظرف 6 ماه پس از اعلام نظر کمیسیون می بایست از سوی هیأت مؤسس با رعایت شرایط اعلام شده برگزار شود . پس از برگزاری مجمع عمومی و ارسال مصوبات آن به اداره کل سیاسی ، نتیجه به همراه بررسی های انجام گرفته برای تصمیم گیری در نوبت طرح در جلسه کمیسیون قرار می گیرد. در صورت موافقت کمیسیون ، نسبت به صدور پروانه برای تشکل اقدام خواهد شد.

 

۲۷ اسفند ۱۳۹۳ ۰۷:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید